Okulary mogą zdobić

Szkła korekcyjne na nosie, ujęte w odpowiednie oprawki, nie są już przyczyną kompleksów związanych ze słabszym wzrokiem i nieatrakcyjnym wyglądem. Bardzo często dodają twarzy wyrazu, a całej postaci stylu.

czerwone okulary

Po pierwsze: charakter

Oprawy okularów mogą mieć charakter klasyczny lub nowoczesny, a nawet awangardowy. Te pierwsze preferowane są przez osoby, które raczej nie zwracają uwagi na modę, są przywiązane do znanych im kształtów i rodzaju wykończeń okularów. Nie zawsze są to osoby starsze, ale wśród zwolenników okularów klasycznych przeważają ludzie dojrzali. Okulary nowoczesne, często o odważniejszym kształcie i kolorze, wybierają osoby zdecydowane, najczęściej pewne siebie lub chcące sobie dodać pewności. Część osób noszących okulary lubi być w centrum uwagi. Takie osoby wybierają bardzo odważne, kolorowe lub wyróżniające się w inny sposób oprawki.

Po drugie: kształt

Przy doborze opraw okularów zasadą podstawową powinno być takie ich zastosowanie, aby równoważyły ewentualne mankamenty urody. Oprawki kształtem nie powinny podkreślać kształtu twarzy, a przeciwstawiając się kształtowi twarzy – dopełniać go.

Twarz kwadratowa najlepiej wygląda w oprawkach owalnych i lekko skośnych. Osoby o kwadratowej twarzy powinny unikać oprawek o wyraźnie geometrycznym kształcie. Twarz okrągła zyskuje lepsze proporcje przy oprawkach prostokątnych, niezbyt rozbudowanych i mocnych. Oprawki okrągłe i zaokrąglone podkreślają tylko krągłość twarzy. Twarz prostokątna dobrze wygląda w oprawkach owalnych lub prostokątnych, raczej wyrazistych i masywnych. Twarz w kształcie serca zostanie dobrze podkreślona oprawkami okrągłymi lub tzw. patentkami (okularami bezramkowymi, w których zauszniki montowane są bezpośrednio do szkieł za pomocą śrubek). Twarz owalna dobrze wygląda praktycznie w każdym kształcie opraw okularowych.

dobór okularów

Po trzecie: wielkość

Okulary zawsze umieszczone są na nosie i to właśnie kształt nosa oraz rozstaw oczu w głównej mierze decydują o wielkości oprawki i kształcie nosków – elementów oprawek stykających się z grzbietem nosa. Duży, szeroki nos ulegnie optycznemu pomniejszeniu, jeśli oprawki okularów będą miały wąskie albo jasne noski, a ich mostek (środkowa część łącząca oprawki obu szkieł) będzie szeroki. Proporcję zbyt długiego nosa poprawi osadzenie nosków trochę niżej niż robi się to zwykle, a także zastosowanie okularów o podwójnym mostku. Nos zadarty i krótki będzie dobrze wyglądał przy małych oprawkach z noskami osadzonymi wyżej niż w standardowych oprawkach.

Górna krawędź opraw okularów nie powinna przekraczać linii brwi, a dolna nie powinna stykać się z policzkami. Okulary są za duże, jeśli odstają od skroni i za małe, jeśli ich zauszniki uciskają skroń.

Dobierając oprawki pod kątem ich wielkości, warto pamiętać również o tym, że soczewki dwuogniskowe (jednocześnie do dali i bliży), progresywne (o zmiennej ogniskowej) i przeciwsłoneczne wymagają zastosowania oprawek umożliwiających większe pole widzenia. Jeśli natomiast soczewki okularów mają dużą moc i związku z tym większą grubość, lepiej wybrać oprawki z szerokimi zausznikami. Pozwoli to zamaskować grubość soczewki.

Po czwarte: kolor

Kolor oprawek ma znaczenie o tyle, że uwypukla je lub ukrywa. Kolor współgrający z kolorem włosów i karnacją skóry podkreśla urodę. Osoby mające ciemne włosy mogą wybierać oprawki w kolorze srebrnym i grafitowym, a także oprawki o intensywnych barwach – czarne, czerwone, niebieskie, zielone. Blondynki powinny raczej unikać ciemnych kolorów oprawek, ponieważ przy jasnej karnacji skóry będą one widoczne w twarzy zbyt intensywnie. Najlepsze powinny być dla nich kolory złote, srebrne lub miedziane. Osoby rudowłose podkreślą urodę oprawkami złotymi lub miedzianymi.

Po piąte: materiał

Oprawki okularów najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego albo metalu, ale są też oprawki z bambusowymi zausznikami czy zdobieniami ze srebra.

Do produkcji oprawek wykorzystywany jest:

  • plastik – najtańszy i najmniej trwały materiał,
  • oktan (acetyloceluloza i zylonit) – hipoalergiczny, lekki i wytrzymały plastik nylonowy,
  • TR-90 – materiał nylonowy w postaci miękkiego, gumowatego lub twardego tworzywa,
  • tytan – wytrzymały, lekki, odporny na korozję, hipoalergiczny materiał w kolorze ciemnego srebra, który może być barwiony na inne kolory,
  • stop tytanu – giętki, odporny na korozję surowiec, pozwalający stworzyć oprawki odporne na skrzywienia lub zgniecenia,
  • stal nierdzewna – stop stali i chromu, lekki, wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury tańszy zamiennik tytanu,
  • aluminium – bardzo lekki, odporny na korozję materiał, który jednak ze względu na małą wytrzymałość stosowany jest w połączeniu z żelazem i silikonem,
  • monel – plastyczny stop kilku metali mogący uczulać, ponieważ zawiera nikiel; bywa pokrywany palladem w celu wyeliminowania tej niekorzystnej cechy.

Niezależnie od tego, jakie oprawki okularów wybierzemy, powinny one być na tyle wygodne, że nieodczuwalne na nosie. Z racji tego, że stanowią współcześnie element dopełniający stylizację, powinny również pasować do naszego wizerunku i, co najważniejsze, powinny się podobać właścicielowi. Takie okulary na pewno będą nas zdobić.


Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.:  22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.

Sprawdź, które kliniki to wykonują