Okulary mogą zdobić

Szkła korekcyjne na nosie, ujęte w odpowiednie oprawki, nie są już przyczyną kompleksów związanych ze słabszym wzrokiem i nieatrakcyjnym wyglądem. Bardzo często dodają twarzy wyrazu, a całej postaci stylu.

czerwone okulary

Po pierwsze: charakter

Oprawy okularów mogą mieć charakter klasyczny lub nowoczesny, a nawet awangardowy. Te pierwsze preferowane są przez osoby, które raczej nie zwracają uwagi na modę, są przywiązane do znanych im kształtów i rodzaju wykończeń okularów. Nie zawsze są to osoby starsze, ale wśród zwolenników okularów klasycznych przeważają ludzie dojrzali. Okulary nowoczesne, często o odważniejszym kształcie i kolorze, wybierają osoby zdecydowane, najczęściej pewne siebie lub chcące sobie dodać pewności. Część osób noszących okulary lubi być w centrum uwagi. Takie osoby wybierają bardzo odważne, kolorowe lub wyróżniające się w inny sposób oprawki.

Po drugie: kształt

Przy doborze opraw okularów zasadą podstawową powinno być takie ich zastosowanie, aby równoważyły ewentualne mankamenty urody. Oprawki kształtem nie powinny podkreślać kształtu twarzy, a przeciwstawiając się kształtowi twarzy – dopełniać go.

Twarz kwadratowa najlepiej wygląda w oprawkach owalnych i lekko skośnych. Osoby o kwadratowej twarzy powinny unikać oprawek o wyraźnie geometrycznym kształcie. Twarz okrągła zyskuje lepsze proporcje przy oprawkach prostokątnych, niezbyt rozbudowanych i mocnych. Oprawki okrągłe i zaokrąglone podkreślają tylko krągłość twarzy. Twarz prostokątna dobrze wygląda w oprawkach owalnych lub prostokątnych, raczej wyrazistych i masywnych. Twarz w kształcie serca zostanie dobrze podkreślona oprawkami okrągłymi lub tzw. patentkami (okularami bezramkowymi, w których zauszniki montowane są bezpośrednio do szkieł za pomocą śrubek). Twarz owalna dobrze wygląda praktycznie w każdym kształcie opraw okularowych.

dobór okularów

Po trzecie: wielkość

Okulary zawsze umieszczone są na nosie i to właśnie kształt nosa oraz rozstaw oczu w głównej mierze decydują o wielkości oprawki i kształcie nosków – elementów oprawek stykających się z grzbietem nosa. Duży, szeroki nos ulegnie optycznemu pomniejszeniu, jeśli oprawki okularów będą miały wąskie albo jasne noski, a ich mostek (środkowa część łącząca oprawki obu szkieł) będzie szeroki. Proporcję zbyt długiego nosa poprawi osadzenie nosków trochę niżej niż robi się to zwykle, a także zastosowanie okularów o podwójnym mostku. Nos zadarty i krótki będzie dobrze wyglądał przy małych oprawkach z noskami osadzonymi wyżej niż w standardowych oprawkach.

Górna krawędź opraw okularów nie powinna przekraczać linii brwi, a dolna nie powinna stykać się z policzkami. Okulary są za duże, jeśli odstają od skroni i za małe, jeśli ich zauszniki uciskają skroń.

Dobierając oprawki pod kątem ich wielkości, warto pamiętać również o tym, że soczewki dwuogniskowe (jednocześnie do dali i bliży), progresywne (o zmiennej ogniskowej) i przeciwsłoneczne wymagają zastosowania oprawek umożliwiających większe pole widzenia. Jeśli natomiast soczewki okularów mają dużą moc i związku z tym większą grubość, lepiej wybrać oprawki z szerokimi zausznikami. Pozwoli to zamaskować grubość soczewki.

Po czwarte: kolor

Kolor oprawek ma znaczenie o tyle, że uwypukla je lub ukrywa. Kolor współgrający z kolorem włosów i karnacją skóry podkreśla urodę. Osoby mające ciemne włosy mogą wybierać oprawki w kolorze srebrnym i grafitowym, a także oprawki o intensywnych barwach – czarne, czerwone, niebieskie, zielone. Blondynki powinny raczej unikać ciemnych kolorów oprawek, ponieważ przy jasnej karnacji skóry będą one widoczne w twarzy zbyt intensywnie. Najlepsze powinny być dla nich kolory złote, srebrne lub miedziane. Osoby rudowłose podkreślą urodę oprawkami złotymi lub miedzianymi.

Po piąte: materiał

Oprawki okularów najczęściej wykonywane są z tworzywa sztucznego albo metalu, ale są też oprawki z bambusowymi zausznikami czy zdobieniami ze srebra.

Do produkcji oprawek wykorzystywany jest:

  • plastik – najtańszy i najmniej trwały materiał,
  • oktan (acetyloceluloza i zylonit) – hipoalergiczny, lekki i wytrzymały plastik nylonowy,
  • TR-90 – materiał nylonowy w postaci miękkiego, gumowatego lub twardego tworzywa,
  • tytan – wytrzymały, lekki, odporny na korozję, hipoalergiczny materiał w kolorze ciemnego srebra, który może być barwiony na inne kolory,
  • stop tytanu – giętki, odporny na korozję surowiec, pozwalający stworzyć oprawki odporne na skrzywienia lub zgniecenia,
  • stal nierdzewna – stop stali i chromu, lekki, wytrzymały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i wysokie temperatury tańszy zamiennik tytanu,
  • aluminium – bardzo lekki, odporny na korozję materiał, który jednak ze względu na małą wytrzymałość stosowany jest w połączeniu z żelazem i silikonem,
  • monel – plastyczny stop kilku metali mogący uczulać, ponieważ zawiera nikiel; bywa pokrywany palladem w celu wyeliminowania tej niekorzystnej cechy.

Niezależnie od tego, jakie oprawki okularów wybierzemy, powinny one być na tyle wygodne, że nieodczuwalne na nosie. Z racji tego, że stanowią współcześnie element dopełniający stylizację, powinny również pasować do naszego wizerunku i, co najważniejsze, powinny się podobać właścicielowi. Takie okulary na pewno będą nas zdobić.