Flebologia – finansowanie usuwania żylaków

Flebologia to dział medycyny zajmujący się diagnostyką i leczeniem chorób żył. Najczęstszym schorzeniem żył dotykającym co czwartego dorosłego Polaka są żylaki kończyn dolnych – choroba bardzo rozpowszechniona w społeczeństwach wysoko rozwiniętych. Sprzyja jej słaba aktywność ruchowa i uwarunkowania genetyczne. Prawdopodobieństwo pojawienia się żylaków u osób, których oboje rodzie mieli żylaki, jest bliskie 90%. Poszerzone i zmienione chorobowo żyły układu powierzchniowego są nie tylko estetycznym defektem, ale mogą być również zagrożeniem zdrowia. Nieleczone prowadzą do rozwoju postępującej choroby żylakowej – przewlekłej niewydolności żylnej. Powikłaniem żylaków i przewlekłej niewydolności żylnej są owrzodzenie żylne i zapalenie zakrzepowo-zatorowe, w którym może dojść do powstania zagrażającego życiu zatoru. Niebezpieczne dla życia są także krwotoki z pękniętego żylaka.

Współczesne flebologia oferuje usunięcie żylaków wieloma różnorodnymi metodami:

  • chemicznymi
  • chemiczno-mechanicznymi
  • termicznymi
  • operacyjnymi

Zapobieganie rozwojowi żylaków i choroby żylakowej w pierwszej kolejności powinno polegać na unikaniu sytuacji, w której proces przepływu krwi jest zakłócony. Należy unikać długiego siedzenia i stania w bezruchu. Jeśli ktoś często długotrwale przebywa w pozycji siedzącej, powinien pamiętać o co najmniej kilkukrotnym wstaniu i wykonaniu ruchów wspinania się na palce i opadania na pięty. To proste ćwiczenie pobudza pracę układu krwionośnego i pozwala na przepompowanie krwi zalegającej w nogach. Należy również unikać długiego siedzenia z nogą założoną na nogę, ponieważ taka pozycja utrudnia cyrkulację krwi. Z tego samego powodu nie należy długo nosić butów na wysokim obcasie i obcisłej odzieży – oba te elementy przyczyniają się do wzmagania problemów z żylakami.

Leczenie farmakologiczne

Farmakoterapia nie odgrywa roli zasadniczej w leczeniu żylaków, ponieważ nie prowadzi do ich likwidacji. Jest jednak niekiedy pomocna – poprawia napięcie ścian żylnych, przeciwdziała zastojom limfatycznym, wspomaga leczenie stanów zapalnych, które często towarzyszą żylakom, obrzęków i stanów pourazowych. Leki stosowane w chorobie żylakowej poprawiają przepływ krwi, łagodzą dolegliwości skurczowe, niwelują uczucie ciężkości nóg i ból. W zaawansowanej chorobie żylakowej często podawane są również leki przeciwzakrzepowe.

Metody chemiczne

Przez długie lata jedyną metodą chemiczną usuwania żylaków była skleroterapia. Na przestrzeni ostatnich kilku lat pojawiło się jednak bardzo nowoczesne rozwiązanie polegające na klejeniu żył objętych chorobą.

Refundacja NFZ obejmuje wyłącznie jedną z metod operacyjnych. W systemie finansowania i platności ratalnych MediRaty sfinansujesz każdą procedurę medyczną – dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8.00-20.00) lub przez FORMULARZ.

Pamiętaj! Do momentu podpisania swojej Umowy ratalnej – wszystkie czynności ze strony MediRaty Sp. z o.o. mają charakter informacyjny i są bezpłatne. Po podpisaniu Umowy ratalnej masz pełne 14 dni na odstąpienie od niej bez podania przyczyn, jeżeli się rozmyślisz.