Stan zapalny żylaków i sposoby jego leczenia

Stan zapalny żylaków i sposoby jego leczenia

Choć żylaki kojarzą się z podeszłym wiekiem, mogą również dotyczyć osób młodych. Jest to problem, którego nie należy bagatelizować. Współczesna medycyna daje nam wiele możliwości, aby bezboleśnie leczyć dokuczliwą dolegliwość.

Żylaki kończyn dolnych to najczęstsze schorzenie żył, które dotyka co czwartego Polaka. Nieleczone prowadzą do poważnych konsekwencji. Jedną z nich jest zapalenie żył powierzchownych. Aby temu zapobiec należy jak najszybciej wdrożyć odpowiednie leczenie. Do niedawna niezbędna była interwencja chirurgiczna. Dziś metody leczenia są mniej inwazyjne.

Czym są żylaki?

Błędne jest myślenie, że żylaki to wyłącznie problem natury estetycznej. Przede wszystkim jest to problem zdrowotny. Z definicji żylaki to rozszerzone żyły widoczne przez skórę.

Krew płynie w nich w odwrotną stronę niż powinna. Niekiedy wręcz się w nich zatrzymuje, a wzrastające ciśnienie rozpycha żyły i je poszerza. Stąd nieregularne, podskórne wybrzuszenia, które w zaawansowanym stadium powodują obrzęk kończyny.

Warto w tym miejscu podkreślić, że żylaki nie są chorobą samą w sobie, a jej objawem. Powstają na skutek przewlekłej niewydolności żylnej.

Zapalenie żył powierzchownych – jak się objawia?

Zapalenie żył powierzchownych to stan, który wynika z zaburzenia przepływu krwi oraz uszkodzeń ściany naczyń w zmienionym odcinku żyły.

Objawia się miejscowym bólem, tkliwością oraz wyraźnym zgrubieniem i stwardnieniem żyły. Na nodze pojawia się obrzęk, a skóra w miejscu zapalenia żyły staje się zaczerwieniona i gorąca.

W przeciwieństwie do zakrzepicy żył głębokich, powierzchniowe zapalenie żył sprawia, że ból nasila się w spoczynku, a maleje podczas aktywności.

Przyczyny zapalenie żył powierzchniowych

W większości przypadków stan zapalny pojawia się samoistnie, zwykle u osób, które zmagają się z żylakami. Przyczyną są obecne w żyłach zakrzepy. To właśnie one zaburzają prawidłowy przepływ krwi wewnątrz żył, powodują rozwinięcie się stanu zapalnego, a co za tym idzie – silny ból i obrzęk.

Istnieją sytuacje, które zwiększają ryzyko wystąpienia stanu zapalnego żył. Wśród nich wymienia się:

  • upał
  • ciążę
  • urazy okolicy naczynia

Powierzchniowe zapalenie żył nie jest stanem zagrażającym życiu. Trzeba jednak przyznać, że jest to schorzenie niebywale dokuczliwe i utrudniające swobodne poruszanie się.

Zapalenie żył powierzchniowych – jak zapobiegać?

Systematyczna aktywność fizyczna, robienie przerw w pracy siedzącej oraz utrzymywanie prawidłowej masy ciała – to wszystko czynniki zmniejszające ryzyko powierzchniowego zapalenia żył.

Do metod profilaktyki zaliczana jest również kompresjoterapia. Polega ona na stosowaniu wyrobów uciskowych: podkolanówek, pończoch lub rajstop. To idealne rozwiązanie dla osób wykonujących pracę stojącą.

Sposoby leczenia zapalenia żylaków

Współczesna medycyna zapewnia szeroki wachlarz nieinwazyjnych metod leczenia zapalenia żył powierzchniowych. Działem, który zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób żył jest FLEBOLOGIA.

Leczenie zapalenia żył powierzchownych nie wymaga unieruchomienia pacjenta. Przede wszystkim skupia się na zmniejszeniu obrzęku i opanowaniu bólu.

Zapalenie żył, ograniczone do niewielkiego obszaru, zazwyczaj nie wymaga leczenia przeciwkrzepliwego. Wszystko jednak zależy od lokalizacji i stopnia nasilenia objawów.

Pacjentom poleca się niesteroidowe leki przeciwzapalne doustne oraz maści, kremy lub żele o działaniu przeciwzapalnym. Często wdraża się również kompresjoterapię. Niekiedy lekarz zaleca ostrzykiwanie zmienionego miejsca heparyną. W momencie, kiedy leki nie przynoszą zadowalających efektów, rozważa się inne metody.

Leczenie operacyjne jest niezbędne w momencie, kiedy skrzeplina jest umiejscowiona blisko ujścia żył powierzchownych do układu głębokiego. Taka sytuacja zwiększa ryzyko zakrzepicy żył głębokich, która może prowadzić do zatorowości płucnej.