Finansowanie MediRatami procedur bariatrycznych

Bariatria czyli chirurgiczne leczenie chorobliwej (złośliwej) otyłości

Bariatria to stosunkowo nowa dziedzina medycyny zajmująca się terapią osób otyłych, z nadwagą, których normalne funkcjonowanie zostaje utrudnione lub uniemożliwione oraz pojawiają się różne powikłania zdrowotne. Leczenie chorobliwej otyłości jest zwykle procesem długotrwałym (nie chodzi o natychmiastowe obniżenie wagi ciała). Metody leczenia lekarz dobiera względem m.in. poziomu wskaźnika BMI oraz współistnienia innych chorób (cukrzyca, nadciśnienie). W pierwszej kolejności: odpowiednia konstrukcja diety, zestawy ćwiczeń ruchowych. W razie niepowodzenia terapii, w następnej kolejności: farmakologia, leki, psychoterapia. W ostateczności Pacjent kierowany jest na leczenie chirurgiczne. W większości przypadków procedury bariatryczne, a nawet leki nie są objęte refundacją NFZ lub objęte w niewystarczającym zakresie (szacuje się, że w Polsce jest ok. 500 tys. osób kwalifikujących się do zabiegu bariatrycznego, z czego z refundacją NFZ wykonuje się ok. tysiąc), a więc jesteśmy zmuszeni koszty takiego leczenia najczęściej pokrywać z własnej kieszeni.

Rodzaje zabiegów w leczeniu operacyjnym

Zabiegi wykonuje się bez tzw. „otwierania brzucha”, czyli bez dużego przecinania powłok brzusznych, stosując metodę laparoskopową. Niemniej są to zabiegi z grupy tzw. chirurgii ciężkiej. Generalny podział:

  • zabieg zmniejszający objętość żołądka (opaska, pionowa plastyka żółądka)
  • zabieg wyłączający część żołądka
  • zabieg zmniejszająco-wyłączający.

MediRaty to natychmiastowy dostęp do środków w części lub w całości mogących pokryć realizację procedury nawet do 30 000 zł. Finansowanie może odbywać się na podstawie harmonogramu leczenia, jaki określi placówka i lekarz oraz umowy ratalnej między Pacjentem a MediRaty. Jeżeli placówka nie ma podpisanej umowy o współpracy z LM PAY S.A. (MediRaty), finasowanie następuje na podstawie wystawionej faktury pro-forma.

W systemie MediRaty możemy finansować wszelkie usługi związane z chirurgicznym leczeniem chorobliwej otyłości

Zabiegi bariatryczne są coraz popularniejsze i niestety wymagają sporych nakładów finansowych. Na samym zabiegu bariatrycznym zwykle nie kończy się zmaganie Pacjenta. Najczęściej Pacjent nie akceptuje zbyt dużej ilości fałdów skórnych pozostałych po otyłości, co wymaga operacji plastycznej (plastyka brzucha, ramion). I tutaj znów nie można zbytnio liczyć na refundację z NFZ..

Pamiętajmy: operacja chirurgiczna, szczególnie typu ciężkiego, to zawsze ostateczność. Nie pozwól, aby jednak zaniedbać taką potrzebę, jeżeli ma zmienić jakość życia i przywrócić normalne funkcjonowanie. Pomożemy Ci zdobyć finansowanie również tej procedury. MediRaty pomogą w leczeniu każdej przypadłości. Kontroluj swoje zdrowie możliwie jak najczęściej i reaguj natychmiast, kiedy pojawi się coś niepokojącego, bo z MediRatami stać Cię na to.