Usuwanie rozstępów – metody i efekty

Rozstępy dotyczą nie tylko kobiet, ale i mężczyzn. Pojawiają się niezależnie od wieku, bo już u nastolatków w okresie dojrzewania, i to nie tylko u osób otyłych. Czy można się ich pozbyć? Zdecydowanie tak. Co ważne, mamy duże szanse, żeby odnieść sukces w walce z rozstępami.

Choć nie pojawiają się z dnia na dzień, zazwyczaj dostrzegamy je z dużym opóźnieniem. A prawda jest taka, że im wcześniej rozpoczniemy terapię przeciw rozstępom, tym lepsze efekty uzyskamy.

Jak powstają rozstępy?

Rozstępy to nic innego, jak zmiany skórne, które wyglądają jak blizna. Stanowią one defekt estetyczny. Powstają na skutek zaburzeń włókien kolagenowych i elastynowych skóry właściwej, które odpowiadają za napięcie i jędrność skóry.

W momencie kiedy na skórę działają duże siły o charakterze rozciągającym, włókno pęka, staje się cienkie, poprzerywane i zaczyna układać się równolegle do osi pionowej ciała. Zazwyczaj charakterystycznych blizn jest więcej niż jedna. Pojawiają się one na różnych częściach ciała: piersiach, brzuchu, udach i pośladkach.

Na rozstępy najbardziej narażeni są:

 • nastolatkowie w okresie dojrzewania,
 • osoby otyłe,
 • kobiety w ciąży – w tym przypadku najczęściej występują rozstępy na piersiach i brzuchu,
 • kulturyści,
 • osoby z predyspozycjami genetycznymi,
 • osoby z częstymi wahaniami masy ciała,
 • osoby z zaburzeniami hormonalnymi, w tym z zaburzeniami kortyzolu.

W zależności od stopnia zaawansowania rozstępy mogą przybierać różną postać. Na początku mamy do czynienia z rozstępami niedojrzałymi, które są czerwono-fioletowe. To właśnie w ich przypadku medycyna estetyczna jest najbardziej skuteczna. Tutaj dobrze zadziałają również domowe sposoby. Gdy przejdą w kolejną fazę, stają się białe, płaskie, lekko wklęsłe. Ich usuwanie jest trudniejsze, ale nie niemożliwe.

Dlaczego warto pozbyć się rozstępów

Choć rozstępy nie są zagrożeniem dla naszego zdrowia, to jednak mogą oddziaływać na samopoczucie psychiczne. Bardzo często są źródłem kompleksów, obniżają pewność siebie i poczucie własnej wartości, dla niektórych osób są powodem do wstydu – zupełnie niepotrzebnie! Dlatego względy estetyczne są głównym powodem, aby z nimi walczyć.

Likwidacja rozstępów po ciąży, ale nie tylko, to przede wszystkim polepszenie wyglądu i kondycji skóry. Mówiąc kondycji, mamy na myśli przywrócenie skórze jędrności, napięcia i elastyczności, a jednocześnie zagęszczenie skóry. Dodatkowo profesjonalne zabiegi na rozstępy przywracają skórze świeżość i sprawiają, że wszystkie nierówności zostają wygładzone.

Metody usuwania rozstępów

Nieestetycznych rozstępów można się pozbyć w rozmaity sposób. Wbrew pozorom metod i zabiegów jest bardzo dużo. O ile świeże rozstępy można zniwelować w zaciszu własnego domu, o tyle w przypadku zaawansowanych najlepsze efekty dadzą profesjonalne zabiegi.

Kremy i maści

Każda apteka oferuje bogaty asortyment produktów na rozstępy. Warto jednak mieć na uwadze, że są one przeznaczone głównie do świeżych, jeszcze niedojrzałych zmian skórnych.

W ich składzie bardzo często występuje dwutlenek krzemu, a ich celem jest zmniejszenie swędzenia i pieczenia, które pojawiają się wraz z pierwszymi rozstępami, jak również natłuszczanie i odżywianie skóry. Maści i kremy na rozstępy warto połączyć z masażem, wykonując wcześniej peeling – dla lepszego wchłaniania kosmetyków.

Laserowe usuwanie rozstępów

Zabiegiem, który daje bardzo dobre rezultaty jest laser frakcyjny. Metoda ta, poprzez pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny, sprawia, że wybrane partie ciała odzyskują dawną świetność. Laser oddziałuje wyłącznie na te partie ciała, które są objęte problemem, dzięki czemu terapia laserowa jest w pełni bezpieczna.

Tego typu zabieg usuwania rozstępów polega na bezpośrednim oddziaływaniu światła lasera na skórę i stymulowaniu jej do produkcji nowego kolagenu, który jest odpowiedzialny za jędrność i elastyczność skóry.

Mówiąc bardziej dokładnie, impulsy wytwarzane przez laser docierają na głębokość około 2-3 mm i zaczynają generować światło. W efekcie powstaje mikrouszkodzenie, oczywiście kontrolowane, które rozpoczyna proces odbudowywania się skóry. W ten sposób dochodzi do likwidacji nieestetycznych zmian skórnych.

Rekonwalescencja zwykle trwa nie dłużej niż 10 dni. W tym czasie nie wolno korzystać z sauny i basenu, intensywnie ćwiczyć i spożywać alkoholu.

Efektów nie da się zauważyć bezpośrednio po zabiegu. Najpierw skóra musi się zagoić, a dopiero później widać, że stała się ujędrniona, a rozstępy zostały wyeliminowane.

Aby usuwanie rozstępów laserem przyniosło zadowalające rezultaty utrzymujące się przez długi czas, warto wykonać około 5 serii zabiegów, chyba że osoba wykonująca procedurę zdecyduje inaczej. Zabieg nie wymaga znieczulenia.

Wśród przeciwwskazań wymienia się:

 • ciążę i karmienie,
 • skłonność do bliznowców,
 • nieustabilizowaną cukrzycę,
 • problemy z krzepliwością krwi,
 • wirusowy lub bakteryjny stan skórny.

Cena zabiegu wynosi około 300 zł do nawet 1000 zł za jedną sesję.

Mezoterapia igłowa

Laserowe usuwanie rozstępów to niejedyne rozwiązanie. Popularna jest również mezoterapia igłowa. Polega ona na iniekcji w głąb skóry odpowiednio skomponowanych preparatów ze składnikami aktywnymi, które odpowiadają za stan skóry i poprawę jej wyglądu. Wykorzystuje się tu substancje pobudzające fibroblasty do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny oraz odpowiedzialne za odbudowę i rewitalizację tkanek.

Już samo nakłuwanie skóry sprawia, że pobudzone zostają naturalne procesy naprawcze. Efekty zabiegu to:

 • zregenerowana skóra,
 • odświeżona skóra,
 • skóra napięta, ujędrniona i pozbawiona rozstępów.

Pierwsze efekty są widoczne już po 1 sesji, ale zwykle dotyczą świeżych rozstępów. W innym przypadku należy przygotować się na długotrwały proces.

Dla najlepszych efektów zaleca się wykonanie 10-12 zabiegów. Po zabiegu należy unikać sauny i basenu, bezpośredniej ekspozycji na słońce, kosmetyków zawierających substancje drażniące.

Za mezoterapię igłową zapłacisz około 600 zł – należy pamiętać, że każda klinika może mieć inną cenę.

Przeciwwskazania do zabiegu to:

 • ciąża,
 • cukrzyca,
 • choroba nowotworowa,
 • zmiany zapalne na skórze,
 • przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi.

Mezoterapia mikroigłowa

W tym przypadku nie jest ważny preparat, a głębokość i ilość nakłuć. Wszystko odbywa się z użyciem specjalnego urządzenia z zamontowanym kartridżem, który jest wyposażony w sterylne igiełki. Nakłuwają one skórę objętą problemem ponad 1000 razy na sekundę! Głównym celem tej procedury jest mobilizacja skóry do naturalnej regeneracji i odnowy poprzez stymulację produkcji kolagenu i elastyny.

Zabieg pozwala skutecznie usunąć rozstępy, nawet te bardzo rozległe i głębokie.

Cena zabiegu wynosi około 300 zł. Zaleca się wykonanie około 6 zabiegów, w zależności od potrzeb każdego pacjenta.

Czy usuwanie rozstępów jest bezpieczne?

Redukcja rozstępów przy pomocy profesjonalnych zabiegów charakteryzuje się wysokim poziomem bezpieczeństwa, przy jednoczesnej skuteczności. Powyższe zabiegi nie są metodami chirurgicznymi, a więc nie wymagają długiej rekonwalescencji.