Leczenie nadwagi i otyłości poprzez założenie balonu żołądkowego

Otyłość, choroba cywilizacyjna XXI wieku, wynika przede wszystkim z błędów żywieniowych i jednoczesnego braku aktywności fizycznej. Osoby otyłe najczęściej spożywają za dużo wysokokalorycznego pokarmu w stosunku do swoich potrzeb. Ograniczenie pojemności żołądka na określony czas i trwała zmiana nawyków żywieniowych bywa dla takich pacjentów dobrym rozwiązaniem w walce z otyłością.

Leczenie nadwagi przed zabiegiem
Leczenie nadwagi po zabiegu

Mniej jedzenia, mniej kilogramów

Zabieg balonem żołądkowym to opracowana w USA chirurgiczna metoda wspomagająca utratę wagi ciała. Mimo ingerencji lekarskiej zabieg jest stosunkowo mało inwazyjny i w pełni odwracalny – balon w każdym momencie terapii można usunąć. Polega na wprowadzeniu do wnętrza żołądka za pomocą endoskopu balonu z roztworem soli fizjologicznej lub wypełnionego powietrzem i tym samym ograniczeniu pojemności żołądka. Skutkuje to zmniejszeniem łaknienia i pojawianiem się u pacjenta uczucia sytości po posiłkach dużo niż przed założeniem balonu. Balon żołądkowy może być zakładany w przypadku trudnej do zlikwidowania nadwagi, otyłości, w sytuacji konieczności zmniejszenia masy ciała przy przygotowania pacjenta do innego rodzaju zabiegu chirurgicznego, np. operacji przepukliny.

Balon jest utrzymywany w żołądku przez okres 6-12 miesięcy. W tym czasie pacjent spożywa zdecydowanie mniejsze i jakościowo inne posiłki od spożywanych dotychczas. Traci nadmiar kilogramów i jednocześnie uczy się nowych nawyków żywieniowych. Wskazania dietetyczne dla pacjentów są przygotowywany indywidualnie. W okresie leczenia pacjent regularnie spotyka się z zespołem osób, które stanowią dla niego zespół wsparcia: lekarzem, dietetykiem, psychologiem, osobami zajmującymi się aktywnością fizyczną. Edukują one pacjenta w zakresie dobrych nawyków żywieniowych, aktywnego i higienicznego trybu życia, wspierają psychicznie i motywują, a także kontrolują postęp utraty wagi.

Po okresie leczenia balon żołądkowy jest usuwany z żołądka poprzez przebicie go przez wziernik żołądkowy i odciągnięcie z jego wnętrza płynu. Pusty balonik zostaje usunięty szczypczykami przez usta. Zabieg usunięcia balonu trwa 30-60 min.

Do zabiegu wykorzystuje się kilka rodzajów balonów: – zawierające sól fizjologiczną (balon Orbera, End-ball, Medsil, Spatz), – wypełnione powietrzem (balon Heliosphere).

O tym, jaki rodzaj balonu zostanie zastosowany w przypadku danego pacjenta decyduje lekarz po konsultacji medycznej i wykonaniu socjalistycznych badań laboratoryjnych.

balon żołądkowy

Jak przebiega zabieg?

Założenie balonu żołądkowego wykonuje się w krótkotrwałych znieczuleniu dożylnym. Do żołądka pacjenta za pomocą gastroskopu wprowadzany jest wziernik, za pomocą którego kontroluje się wnętrze przełyku, żołądka i dwunastnicy. Następnie wprowadzana jest sonda z balonikiem wykonanym z delikatnego, plastycznego elastomeru silikonowego. Balon wypełnia się 400-700 ml soli fizjologicznej lub 550-650 cm3 powietrza poprzez przyczepioną do niego rurkę. W kolejnym etapie odczepia się rurkę oraz kontroluje położenie i szczelność balonu.

Zabieg trwa ok. 15-20 min. i nie jest szczególnie dla pacjenta dotkliwy, natomiast przez 2-3 pierwsze dni po implantacji balonu mogą wystąpić dolegliwości będące źródłem dyskomfortu. Zanim organizm przyzwyczai się do nowych okoliczności mogą pojawić się nudności i wymioty, skurcze, wzdęcia oraz biegunka. Po kilku dniach dolegliwości te ustępują.

Dieta z balonem żołądkowym

Przez pierwszy okres po zabiegu (do kilku dni) niezbędne jest utrzymywanie diety płynnej.
Można wówczas spożywać:

  • niegazowaną wodę mineralną,
  • soki owocowe,
  • galaretki,
  • mleko, jogurty i płynne przetwory mleczne,
  • rzadkie zupy.

Po tym okresie przychodzi czas na włączenie do diety pokarmów półpłynnych, np.:

  • gęstszych zup,
  • przecierów owocowych,
  • owsianki.

Najczęściej po ok. dwóch tygodniach takiej diety można już spożywać normalne produkty żywnościowe, jednak należy przestrzegać lekarskich zaleceń dietetycznych. Na pewno będą się one odnosić do częstszego spożywania małych objętościowo posiłków i ograniczenia produktów o wysokim indeksie glikemicznym.

Po wyjęciu balonu z żołądka pacjent jest szczuplejszy i jednocześnie osiąga taki etap zmiany swoich kulinarnych przyzwyczajeń, że najczęściej nie wraca do poprzedniego stylu jedzenia i życia.

Finansowanie MediRatami procedur bariatrycznych


Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.:  22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.

Sprawdź, które kliniki to wykonują