Komórki macierzyste w leczeniu zwierząt

Komórki macierzyste wykorzystywane do tej pory w leczeniu i regeneracji komórek ludzkiego organizmu, są już stosowane u zwierząt. Terapia nimi pomaga naszym zwierzęcym podopiecznym w wielu schorzeniach.

komórki macierzyste zwierząt

Niezwykłe cechy komórek macierzystych

Komórki macierzyste to niezróżnicowane komórki organizmu, z których utworzone są wszystkie jego struktury. Mają zdolność do nieograniczonej liczby podziałów, co pozwala na ich samoodnawianie się oraz możliwość przekształcania się w komórki innych typów. Działają jak inteligentny robot: po wszczepieniu do organizmu rozpoznają, które komórki są uszkodzone i naprawiają je. Nie są odrzucane przez organizm, ponieważ nie stanowią dla niego zagrożenia – są jego częścią.

Komórki macierzyste dla zwierzęcia mogą być pobrane z krwi pępowinowej przy jego narodzinach, a u osobników dorosłych można je wyodrębnić z tkanki tłuszczowej lub szpiku kostnego. W przypadku niemożności pobrania materiału (np. z powodu chorób kardiologicznych uniemożliwiających narkozę przed pobraniem tkanki tłuszczowej) można także podać komórki pochodzące od innych zwierzęcych dawców.

WAŻNE!
Zastosowanie komórek macierzystych nie powoduje, że chore miejsce organizmu zostaje wyleczone. Istotnie się jednak regeneruje i odmładza, a ból i stan zapalny zanikają. Tym samym znacząco poprawia się komfort życia zwierzęcia i, co nie jest bez znaczenia, jego właściciela.

Schorzenia do leczenia

Lista zwierzęcych schorzeń, które poddają się działaniu komórek macierzystych, jest znacząca,
ponieważ dotyczy najczęściej u naszych zwierzęcych przyjaciół występujących schorzeń:

  • choroby zwyrodnieniowe (psy, koty, konie)
  • zapalenia stawów i kości (psy koty, konie),
  • choroby nerek (szczególnie u kotów),
  • choroby wątroby (szczególnie u kotów).

Zabieg prosty, ale przygotowanie niezbędne

Tkankę tłuszczową do wyizolowania komórek macierzystych pobiera lekarz prowadzący po odpowiednim przeszkoleniu. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. W laboratorium z pobranej próbki pozyskiwane są komórki macierzyste, które zostają poddane zagęszczeniu, tak aby powstał jak najbardziej wartościowy preparat. W postaci dawki terapeutycznej preparat wraca do lekarza prowadzącego i zostaje podany przez niego za pomocą iniekcji bezpośrednio w chore miejsce lub dożylnie.

Poprawa stanu zdrowia u zwierzęcia następuje w okresie od 2 tygodni do kilku miesięcy. W przypadku gdy jednorazowe wstrzyknięcie komórek macierzystych nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można je powtórzyć, preparat może być bowiem przechowywany w zamrożeniu w tzw. banku preparatów przez wiele lat.

Warto wiedzieć, że terapia komórkami macierzystymi może być stosowana u zwierząt praktycznie w każdym wieku. Jest to ważne szczególnie dla właścicieli zwierząt starszych, które często chorują na choroby zwyrodnieniowe. Chociaż nie mogą się poskarżyć (!), to troskliwy opiekun na pewno pozna, czy taka pomoc jest potrzebna jego podopiecznemu.

Komórki macierzyste – koszt

Pobranie komórek macierzystych nie jest procesem łatwym, bez względu na to, czy do tego celu wykorzystany będzie szpik kostny czy tkanka tłuszczowa. Jednak bardziej skomplikowaną metodą jest pobieranie ich ze szpiku. Dlatego bardzo często do uzyskania komórek macierzystych wykorzystywana jest raczej tkanka tłuszczowa, która po przesłaniu do laboratorium poddawana jest różnorodnym procesom technologicznym polegającym na rozdrobnieniu, wirowaniu, przepłukiwaniu oraz umieszczeniu próbki na specjalnej pożywce. Konieczność zastosowania specjalistycznych procedur oraz sprzętu sprawia, że koszt komórek macierzystych nie jest mały i wynosić może od 1500 do nawet 3000 zł. Na końcową cenę może wpływać wiele czynników. Trzeba również wziąć pod uwagę koszt badań poprzedzających procedurę pobrania komórek. Dla wielu właścicieli zwierząt jest to jednak ogromna szansa na pomoc pupilom oraz skuteczne wsparcie procesu leczenia zapaleń, urazów, zwyrodnień oraz wielu chorób – wątroby, nerek czy serca.


Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.:  22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.

Sprawdź, które kliniki to wykonują