Zalety protezy całkowitej mocowanej na implantach

Zalety protezy całkowitej

Implantologia jest obecnie niewątpliwie najdoskonalszą metodą leczenia braku uzębienia lub bezzębia. Stanowi najbardziej praktyczne, stabilne i niezawodne rozwiązanie dla pacjentów, którzy cierpią na częściowe lub całkowite braki w uzębieniu. Dlaczego jest to rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę?

Proteza całkowita na implantach – budowa

Leczenie implantoprotetyczne całkowitego braku zębów, czyli tzw. bezzębia, jest możliwe zarówno w wersji ruchomej jak i stałej. Proteza mocowana i wsparta na implantach będzie miała bardzo stabilny charakter i porównywalna jest do posiadania własnych zębów.

Proteza mocowana na kilku, wszczepionych w kość szczęki i żuchwy, implantach jest najczęstszym sposobem leczenia braku uzębienia. Implanty są tytanowyme lub coraz częściej też cyrkonowymi śrubami, które są wkręcane chirurgicznie w kość, przez co mają one zastąpić naturalny korzeń zęba. Do stabilnego i bezpiecznego utrzymania protezy wystarczą dwa implanty w obrębie żuchwy oraz od trzech do czterech dla protezy w górnej szczęce. Do implantów dokręcane są zaczepy kulowe, lokatory, lub metalowe wsporniki.

Jak wygląda zabieg i rekonwalescencja?

Cały proces składa się z kilku etapów. Zawsze musi on rozpocząć się od konsultacji wstępnej, podczas której przeprowadzany jest wywiad lekarski, wskazane zostają przeciwwskazania, a jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, pobierany jest wycisk i zlecane są konieczne badania morfologiczne. Mają one za zadanie określenie, czy u pacjenta prawidłowo przebiegają procesy gojenia. Kluczowe jest także badanie kliniczne oceniające stan ogólny jamy ustnej i uzębienia.

Zaplanowanie zabiegu wymaga również badania obrazowego, pantomogramu lub tomografii komputerowej szczęki i żuchwy. Pełne rozpoznanie, które pozwoli na ocenę stanu kości, zatok szczękowych oraz pomoże zobrazować przebieg nerwów pozwoli na przeprowadzenie bezpiecznego zabiegu.

Podczas kolejnego etapu następuje wszczepienie implantów w wyrostki zębodołowe, wszczepienie jednego implantu trwa od 20 do 40 minut. Zabieg jest przeprowadzany najczęściej w znieczuleniu miejscowym, natomiast może być też przeprowadzony pod narkozą w wyjątkowych przypadkach. Około 2 do 3 miesięcy implanty potrzebują na zrośnięcie się z kością. Po tym czasie lekarz nacina dziąsło, aby odkręcić śruby zamykające i wkręcić śruby gojące.

Po wkręceniu śrub gojących kolejny raz musimy dać organizmowi czas na regenerację. Po kilkunastu dniach specjalista odkręci śruby, aby na ich miejsce zamocować filary kulkowe i wykonuje wyciski.Technik następnie wykonuje nową protezę.

Leczenie zajmuje około 4 do 6 miesięcy, zależnie od pacjenta może przebiegać w różnym czasie. Po samym zabiegu ważne jest, aby nie pić i nie jeść przez kilka godzin. Kiedy zejdzie znieczulenie możemy powoli spróbować zjeść, najlepiej, aby nasz posiłek miał formę półpłynną. Przez kilka kolejnych dni nie powinno się spożywać gorących posiłków. Warto stosować po zabiegu chłodne okłady, które pozwolą zmniejszyć opuchliznę i delikatnie uśmierzą ból. Lekarz wykonujący zabieg powinien wskazać czego należy unikać i przez jaki czas.

Proteza na implantach vs tradycyjna

Pacjenci przede wszystkim cenią sobie stabilność protezy na implantach, imituje ona naturalne zęby przez co przywraca ich pełne funkcje. Wielu pacjentów z tradycyjna protezą mówi o konieczności długiego przyzwyczajania się do protezy tradycyjnej, której stabilizacja z czasem zmniejsza się.

Dzięki wszczepieniu implantów w kość nie ma potrzeby stosowania kleju do protez, a mocne osadzenie protezy daje też wysoką siłę żucia porównywalną do naturalnego uzębienia. Pacjenci nie obawiają się wypadnięcia protezy, czy zadławienia podczas snu. Z tradycyjną protezą nie powinniśmy spać, należy ją wyjmować na noc.

Higiena protezy na implantach jest taka sama, jak przy posiadaniu własnych zębów, co ceni sobie wiele osób korzystających z tego rozwiązania. Protezę tradycyjną należy czyścić przy użyciu specjalnych przyborów po wyjęciu z jamy ustnej.

Najważniejszą różnicą jest trwałość rozwiązania. Proteza na implantach posłuży nam dożywotnio, natomiast protezę tradycyjną należy wymieniać co około 5 lat.

Przeciwwskazania

Do bezwzględnych przeciwwskazań założenia protezy na implantach należą ciąża, nieustabilizowana cukrzyca oraz nowotwory. Cukrzyca sprawia, że gojenie ran nie przebiega sprawnie i wszczepienie implantu może generować poważne problemy.

Założenie protezy na implantach jest także niemożliwe u młodych osób do 16/17 roku życia, kiedy nieukończony został jeszcze wzrost kości szczęki.

Konsultacji i dodatkowych badań mogą wymagać osoby cierpiące na schorzenia szpiku kostnego, mające wady serca i chorują na chorobę Parkinsona.

Każdorazowo przez zabiegiem konieczne jest wykonanie dodatkowych badań, które mają na celu ocenę jakości i ilości kości, weryfikowany jest rozmiar zatok przynosowych i szczękowych.

Możliwe powikłania

Jak każdy zabieg chirurgiczny, wszczepienie implantów może wiązać się z powikłaniami. Po zejściu znieczulenia możemy odczuwać ból i pojawić się opuchlizna. W pierwszych dniach bardzo ważna jest staranna i delikatna higiena jamy ustnej, płukanie płynem antybakteryjnym, ostrożne i delikatne szczotkowanie miejsc, w których zostały założone szwy.

Wszczepiony implant jest ciałem obcym, w związku z czym istnieje ryzyko odrzucenia. Jego przyczyny są bardzo różne, jednak kluczową rolę odgrywa prawidłowe wszczepienie implantu. Odpowiednie przygotowanie pacjenta i higiena po zabiegowa zmniejszają ryzyko odrzutu.

W przypadku pojawienia się gorączki, bólu gardła, osłabienia, bólu zębów sąsiadujących, czy problemów z jedzeniem i piciem należy skontaktować się z lekarzem, który przeprowadzał zabieg, aby sprawdził stan implantów.

Koszty protezy na implantach

Proteza całkowita na implantach jest inwestycją w nasze zdrowie, to nie tylko piękny uśmiech. Stan naszego uzębienia i jamy ustnej przekłada się na jakość naszego życia, na codzienne przyjemności. Ceny całkowitej protezy na szczęce zaczynają się od 10 000 zł, natomiast dolnej od 6 000 zł – są one uzależnione każdorazowo od przypadku, cennika danego gabinetu stomatologicznego i wielu dodatkowych zmiennych.


Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.:  22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.

Sprawdź, które kliniki to wykonują