Powikłania po założeniu implantów. Czy jest alternatywa?
Peri‑implantitis – zapalenie tkanek wokół implantu – jest skomplikowanym w leczeniu powikłaniem po implantacji zęba. Może pojawić się w wyniku zaburzonego procesu gojenia (np. u osób z cukrzycą), chorób przyzębia, choroby okluzyjnej (nieprawidłowego stykania się zębów górnych z dolnymi), niewłaściwego dopasowania implantu, wszczepienia implantu w kość o słabej kondycji, nikotynizmu, stresu, nieprawidłowej higieny jamy ustnej. Przyczyną peri‑implantitis mogą być też czynniki genetyczne.
Objawy zapalenia tkanek okołowszczepiennych są podobne do tych, które występują w zapaleniu przyzębia:
- ból, obrzęk i zaczerwienienie wokół implantu,
- ruchomość implantu,
- krwawienie,
- zbieranie się materii ropnej w kieszonce wokół implantu,
- przerost błony śluzowej,
- odsłonięcie elementu implantu,
- zmiany kostne zaobserwowane w badaniu radiologicznym.
Leczenie peri‑implantitis jest długie i nie zawsze kończy się powodzeniem. W zależności od stanu klinicznego wykonuje się usunięcie płytki bakteryjnej z powierzchni implantu, leczenie przy użyciu preparatów antyseptycznych, stosuje się antybiotykoterapię lub leczenie chirurgiczne.
W skrajnych przypadkach w wyniku zapalenia tkanek okołowszczepiennych może dojść do konieczności usunięcia implantu. Usunięcie implantu zalecane jest wówczas, gdy pacjent doświadcza ruchomości lub bolesności, które świadczą o dezintegracji implantu.
Czy istnieje alternatywa dla implantów?
Implanty najlepiej naśladują wygląd i właściwości zębów naturalnych, jednak nie zawsze można je wszczepić. Ubytki zębów, również z powodów finansowych, najczęściej kamuflowane są protezami, mostami osadzonymi na istniejących zębach bądź przyklejonymi do oszlifowanych zębów albo mostami przymocowanymi do szkliwa.
Plastikowe protezy, które w Polsce są bardzo popularne, pozwalają na wykorzystanie zaledwie 20% siły normalnego gryzienia. Często ulegają pęknięciom i nie zapewniają komfortu przy jedzeniu i mówieniu.
Stomatologia współczesna nie zna trwalszego i lepiej naśladującego naturalnego zęba odpowiednika niż implant.
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Sprawdź, które kliniki to wykonują