Choroba okluzyjna może być przyczyną wielu nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak: bóle zębów i mięśni twarzy, bóle głowy, nadwrażliwość zębów, zmęczenie mięśni twarzy, rozchwianie zębów czy zgrzytanie zębami w nocy. Zauważyłeś u siebie takie objawy? W takim razie warto udać się do stomatologa.

Nieleczona okluzja może doprowadzić nawet do utraty zębów, dlatego pacjenci nie powinni bagatelizować jej objawów. Wyjaśniamy, na co zwrócić uwagę.

Czym jest okluzja w stomatologii?

Okluzja stomatologiczna określa relację pomiędzy zębami górnymi i dolnymi w czasie zagryzania. Jeśli zęby stykają się ze sobą w sposób prawidłowy, mówimy wtedy o okluzji.  Prawidłowa okluzja zapewnia właściwe funkcjonowanie układu stomatologicznego, czyli szczęki, oraz pozwala uniknąć urazów zębów i przyzębia.

Kiedy zęby szczęki i żuchwy stykają się ze sobą w sposób nieprawidłowy, mówimy o zaburzeniach okluzji lub chorobie okluzyjnej. Nieleczona choroba okluzyjna może doprowadzić do znacznej destrukcji, a nawet utraty uzębienia.

Przyczyna okluzji zębów

Wśród licznych przyczyn okluzji możemy wskazać:

  • wrodzone wady zgryzu,
  • zmiany w zgryzie w wyniku utraty zębów,
  • nieprawidłowe wykonanie wypełnień stomatologicznych,
  • nieprawidłowe wyrzynanie się ósemek, tzw. zębów mądrości,
  • choroby przyzębia, np. choroba paradontalna prowadzącą do zmian w zgryzie,
  • złe nawyki (występujące np. w wyniku stresu) – to jest zaciskanie szczęki, zgrzytanie zębami, gryzienie długopisu lub nadmierne żucie gumy,
  • uszkodzenie zębów wpływające na ich pozycję względem zębów sąsiadujących,
  • u małych dzieci należy zwracać uwagę na długie używanie smoczka i ssanie kciuka, które mogą prowadzić do nieprawidłowego ułożenia zębów. Ryzyko choroby okluzyjnej wzrasta wraz z wiekiem dziecka.

Przebieg leczenia okluzji zębów

Każdorazowo leczenie nieprawidłowej okluzji zębowej ma na celu doprowadzenie do prawidłowego stykania się zębów górnych i dolnych. Wyeliminowanie zaburzeń okluzyjnych często wymaga zespołu specjalistów z różnych dziedzin stomatologii. Tak więc bywa, że leczenie przyjmuje charakter wielokierunkowy.

Przebieg leczenia nieprawidłowej okluzji zębów nie jest jednorodny i wymaga indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Metoda leczenia zależy od jej przyczyny i stopnia problemu.

Przebieg leczenia najczęściej obejmuje:

  • korektę wypełnień i uzupełnień protetycznych w zębach – jeśli nieprawidłowa okluzja jest spowodowana ubytkami w zębach, konieczne jest ich uzupełnienie za pomocą plomb, wkładów koronowych lub mostów,
  • odbudowę brakujących zębów w szczęce i żuchwie pacjenta,
  • ekwilibrację, czyli zabieg delikatnego szlifowania zębów w celu poprawy ich ułożenia,
  • leczenie chorób przyzębia, które są przyczyną nieprawidłowej okluzji, czyli przywrócenie zdrowia dziąseł i kości,
  • stosowanie nakładek lub aparatów ortodontycznych – nakładki i aparaty ortodontyczne stosowane są w celu korygowania przesunięć zębów i ustawiania ich we właściwej pozycji,
  • korektę zgryzu poprzez rekonstrukcję protetyczną lub chirurgiczną – jeśli choroba okluzyjna jest poważna, może być konieczna zmiana wysokości zgryzu za pomocą rekonstrukcji protetycznej lub chirurgicznej,
  • terapię zachowawczą – jest stosowana w przypadkach niewielkich nieprawidłowości zaburzeń okluzji:
  • ćwiczenia rozluźniające mięśnie żuchwy i twarzy,
  • zmiana nawyków, które prowadzą do problemów z okluzją.

W przypadku leczenia okluzji zębowej ważne jest, aby skonsultować się z doświadczonym stomatologiem, który dobierze odpowiednie metody leczenia, co pozwoli utrzymać zdrowy i funkcjonalny układ stomatologiczny. Leczenie nieprawidłowej okluzji jest ważne nie tylko dla naszego wyglądu, ale także dla zdrowia jamy ustnej i ogólnego samopoczucia.

Ile kosztuje leczenie okluzji zębowej?

Koszt leczenia okluzji zębowej różni się w zależności od przyczyny problemu, stopnia jego zaawansowania oraz wybranej terapii. Na ogół leczenie okluzji zębowej jest procesem długotrwałym i wymaga od pacjenta regularnych wizyt u stomatologa lub ortodonty.

Koszty leczenia obejmują zazwyczaj: konsultacje, badania diagnostyczne, założenie aparatu ortodontycznego, a także koszty ewentualnych zabiegów chirurgicznych. Dlatego też nie da się jednoznacznie określić kosztów leczenia nieprawidłowej okluzji zębowej.

Ze względu na fakt, że leczenie dobierane jest pod konkretne potrzeby pacjenta, jego cena może kształtować się w przedziale od kilkuset złotych w przypadku niewielkich nieprawidłowości do nawet kilku tysięcy złotych, jeśli konieczne jest leczenie chirurgiczne.

W celu uzyskania bardziej szczegółowych informacji na temat kosztów leczenia niezbędna jest konsultacja z odpowiednim specjalistą.


Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.:  22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.

Sprawdź, które kliniki to wykonują