Kortykotomia to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej, który przeprowadza się przede wszystkim u osób noszących stały aparat ortodontyczny. Zabieg zmniejsza ból, jaki towarzyszy siłom działającym na zęby podczas noszenia aparatu, zapobiega odsłonięciu szyjek zębowych po leczeniu oraz ułatwia przemieszczanie się zębów.

Kortykotomia może być częściowa, czyli wykonana wyłącznie na pewnym odcinku łuku zębowego, lub pełna, obejmująca cały łuk.

Czym jest kortykotomia?

Jest to zabieg stomatologiczny, polegający na pionowym nacięciu blaszki kostnej pod dziąsłem między korzeniami zębów. Jest wykonywany przez dziąsło lub z odsłonięciem części dziąsła pacjenta.

Wykonanie tak specjalistycznego zabiegu możliwe jest dzięki użyciu piezosurgery – bardzo nowoczesnego i precyzyjnego sprzętu. Jego zastosowanie umożliwia istotne zmniejszenie ryzyka powikłań, chroni przed późniejszym odsłanianiem się korzeni zębów oraz przyspiesza planowany czas leczenia ortodontycznego nawet o 1/3.

Technika piezochirurgii wykorzystuje ultradźwięki, umożliwia cięcie mikrometryczne, charakteryzujące się wyjątkową dokładnością i bezpieczeństwem. Istotny jest fakt, iż metoda ta umożliwia szybszą regenerację po zabiegu.

Kortykotomia pełna obejmuje cały łuk zębowy, natomiast częściowa wykonywana jest jedynie na pewnym odcinku łuku.

Wskazania do kortykotomii

Zabieg ten jest pewnego rodzaju przygotowaniem do leczenia z zastosowaniem aparatu ortodontycznego u dorosłych. Po dwudziestym roku życia u pacjentów zakończył się rozwój kostny, ich zęby nie poddają się już tak łatwo wymuszanym przez aparat ortodontyczny zmianom, trudniej jest je więc przemieścić na właściwe pozycje.

Wykonanie kortykotomii pozwala zmniejszyć opory kostne, dzięki czemu zęby podczas leczenia ortodontycznego łatwiej się przemieszczają oraz są bardziej podatne na działania aparatu ortodontycznego.

Dzięki kortykotomii czas leczenia zostaje skrócony, zmniejszone zostają też dolegliwości bólowe. Istotny jest też fakt, iż wyeliminowane zostaje ryzyko zaniku korzeni zębów przesuwanych w toku leczenia ortodontycznego.

Warto też przypomnieć, że dzięki temu zabiegowi po zakończeniu leczenia nie dojdzie do odsłonięcia szyjek zębowych. Nie pojawi się też ruchomość zębów.

Innymi wskazaniami do wykonania kortykotomii są wady kostne o niewielkim nasileniu, duży zanik kości w miejscu przeprowadzonych wcześniej ekstrakcji oraz cienki biotyp dziąsła.

Zabieg zaleca się również w przypadku wystąpienia problemów z korzeniami zębowymi – w sytuacji, gdy pojawia się problem anatomicznie krótkich korzeni zębów oraz przy korzeniach podatnych na resorpcję – odsłanianie się dziąseł, czemu zabieg kortykotomii może skutecznie zapobiec.

Zabieg kortykotomii – przebieg

Zabieg chirurgiczny kortykotomii jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Gdy zacznie ono działać, stomatolog nacina dziąsło, a następnie blaszkę kostną przy użyciu niewielkich rozmiarów piły piezoelektrycznej o szerokości 2-3 mm, która działa na zasadzie drgań.

Istotny jest fakt, iż końcówka piezochirurgiczna nie uszkadza tkanek miękkich organizmu. Dzięki temu możliwe jest bezpieczne przeprowadzenie zabiegów w pobliżu wrażliwych struktur.

Ma to ogromne znaczenie w trakcie procedur, w których liczy się precyzja pracy. Pozwala to uzyskać doskonałe wyniki oraz przyspiesza procesy gojenia. Użycie piezosurgery dla pacjenta oznacza mniejsze ryzyko powikłań, mniejsze nasilenie bólu po zabiegu, mniejsze obrzęki oraz większy komfort w trakcie samego zabiegu.

Po nacięciu dziąsło jest zaszywane. Przez około 30 minut po zabiegu rana jest zabezpieczona – pacjent musi delikatnie przygryzać opatrunek. Gdy znieczulenie przestanie działać, może pojawić się ból. Pacjent powinien przyjmować wtedy leki przeciwbólowe wskazane przez stomatologa.

Czy po zabiegu kortykotomii pacjent odczuwa ból?

Opuchlizna może utrzymywać się przez pierwsze dwie doby od zabiegu, jednak po tym czasie powinna zniknąć. W przeciągu dwóch tygodniu możliwe jest wystąpienie zasinienia wokół rany pozabiegowej. Rana może krwawić przez 12 godzin. U niektórych pacjentów po zabiegu pojawia się okresowy szczękościsk, jednak objawy te zanikają po kilku dniach.

Zabieg kortykotomii nie trwa długo – zazwyczaj około 45 minut (wliczając czas niezbędny do przygotowania do zabiegu).

Przeciętne koszty zabiegu kortykotomii

Koszt kortykotomii jednego łuku zębowego to od 2000 zł do 3500 zł. Ceny różnią się w poszczególnych miastach. Koszt wykonania zabiegu jest uzależniony przede wszystkim od liczby segmentów, które wymagają nacięcia. Cena zabiegu jest ustalana indywidualnie podczas konsultacji z lekarzem, który będzie przeprowadzał zabieg.