Aparaty ortodontyczne – jaki będzie najodpowiedniejszy dla ciebie?
Kto z nas nie marzy o pięknym uśmiechu? W końcu świadomość, że mamy proste, zdrowe zęby przekłada się na większą pewność siebie. Nie obawiamy się okazywać radości i szczerze uśmiechać do lubianych osób. W końcu zęby proste, bez wad zgryzu są tak samo ważne jak nienaganne ubranie, uczesanie i dbanie o kondycje fizyczną. Stąd też w dzisiejszych czasach nikogo nie dziwi widok dorosłej osoby z aparatem ortodontycznym.
Czemu służą aparaty i nakładki na zęby?
Czasy, gdy aparat u osób noszących go wywoływał skrępowanie, a na innych twarzach drwinę dawno minęły. Dziś to przejaw dbania o siebie i troski o własne zdrowie, bo rozwiązania te nie tylko wpływają na poprawę wyglądu naszych zębów.
Nieleczone wady sprawiają, że nie jesteśmy w stanie prawidłowo zadbać o higienę jamy ustnej. Stłoczone zęby częściej obejmuje próchnica i szybciej nawarstwia się kamień. Ponadto krzywy zgryz może powodować problemy z prawidłowym rozdrabnianiem pokarmów, co z biegiem czasu przełoży się na trudności z trawieniem. Dlatego nie należy bagatelizować żadnego problemu z zębami. Współczesne rozwiązania z zakresu ortodoncji są w stanie pomóc każdej osobie bez względu na wiek, rodzaj wady i stopień zaawansowania.
Jedna z możliwości – aparat ortodontyczny stały
Aparat ortodontyczny stały, jak sama nazwa wskazuje, jest tak przytwierdzony do zębów, by nie istniała możliwość samodzielnego zdjęcia go. Dlatego też taki typ aparatu mogą nosić osoby, które posiadają już wszystkie stałe zęby.
Najbardziej znanym rozwiązaniem jest aparat stały metalowy. Jest to podstawowa metoda korygowania wad zgryzu i najtańsza opcja. Aparat na zęby metalowy składa się z łuku, zamków i ligatur. Zamki przykleja się na każdy ząb, w ich slocie mocuje się ligaturę i taka konstrukcja utrzymuje łuk, czyli metalowy drucik odpowiadający za wywieranie nacisku na zęby, co prowadzi do poprawy zgryzu. Metalowy aparat stały posiada zamki metalowe, które są mocno widoczne, przez co część osób może nie czuć się w nim komfortowo. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zamków tytanowych. Różnicę stanowi jedynie nikiel, którego tytanowe zamki nie zawierają, dzięki czemu nie ma możliwości wystąpienia reakcji alergicznej. Jednak tytanowy model jest tak samo mocno widoczny jak aparat ortodontyczny metalowy.
Alternatywą jest aparat ortodontyczny estetyczny, który skupia się na tym, by być jak najmniej widocznym. Zamki mogą być ceramiczne, porcelanowe, kryształowe bądź szafirowe. Łuk zawsze jest metalowy, ale można pokryć go sztucznym tworzywem. Kwestią, na którą trzeba zwrócić szczególną uwagę jest odpowiednia dbałość o higienę. Zarówno metalowy aparat ortodontyczny jak i estetyczny wymaga dokładnego szczotkowania, by na zamkach nie zaczął gromadzić się osad. Dodatkowo w przypadku estetycznych aparatów zamki mogą się wykruszyć, co wymaga nowego ich założenia. Z kolei w modelach metalowych może dojść do odklejenia zamka, jednak wówczas przykleja się ponownie ten sam zamek.
Obawiając się takich sytuacji można zdecydować się na aparat lingwalny, czyli montowany od wewnętrznej strony zęba. Taki aparat nie jest widoczny dla innych, ale niestety nie jest też pozbawiony wad. Sama procedura jego założenia jest trudniejsza, leczenie dłuższe, a komfort dla pacjenta zdecydowanie mniejszy. Język ma o wiele mniej przestrzeni, przez co przyzwyczajenie się do niego wymaga więcej czasu i wysiłku. Zatem, czy nie ma rozwiązania idealnego, takiego na miarę XXI wieku? Ależ jest – aparat na zęby przezroczysty określany czasami jako aparat ortodontyczny ruchomy, co wynika z faktu, że można go samodzielnie zdjąć.
Rozwiązanie Twoich problemów – aparat ortodontyczny przezroczysty
Od 1997 roku, kiedy istnieje Invisalign, czyli nakładki prostujące zęby, technologia ta jest nieustannie rozwijana, a wszystko po to by zmaksymalizować komfort pacjenta podczas procesu leczenia. Aparat ortodontyczny przezroczysty służy poprawie wad zgryzu, a przy tym nie rzuca się w oczy. Jedną z jego przewag nad aparatami stałymi jest właśnie wspomniana możność zdjęcia go, na przykład na czas spożycia posiłku czy mycia zębów. Dzięki temu jamę ustną jest łatwiej oczyścić i nie musimy rezygnować z jedzenia żadnych potraw. Tym, co jeszcze wyróżnia nakładki silikonowe na zęby jest możliwość zobaczenia końcowego efektu już na początku kuracji. Odpowiada za to technologia ClinCheck ukazująca cyfrowy przegląd całej drogi leczenia. Przezroczysty aparat ortodontyczny to również rzadsze wizyty u ortodonty i brak problemów występujących przy stałych aparatach. Ponadto aligner, czyli nakładka na zęby ustawiona jest tak, by nacisk mający przemieścić zęby skierowany był tylko na te, które tego wymagają.
Prostowanie zębów metodą nakładkową odbywa się poprzez wymianę nakładki na zęby mniej więcej co 2 tygodnie. By stać się posiadaczem nakładek pierwszym etapem jest konsultacja obejmująca prześwietlenie i precyzyjne obrazy cyfrowe 3D. To na ich podstawie wyspecjalizowany ortodonta opracowuje całe leczenie i dostosowuje indywidualnie przezroczyste nakładki na zęby. Po 6–8 tygodniach następuje konsultacja mająca na celu sprawdzenie postępów leczenia i wydanie nowych nakładek. To rozwiązanie nowoczesne, odpowiadające na rosnące potrzeby pacjentów, czego odzwierciedleniem są liczne pozytywne opinie na temat Invisalign.
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Sprawdź, które kliniki to wykonują