Leczenie prądem podczas rehabilitacji

Wykorzystanie prądu w rehabilitacji  organizmu stosowane jest od lat. Różne rodzaju prądów leczniczych dają doskonałe efekty w walce ze schorzeniami narządów ruchu, zwyrodnieniem tkanek, bólem. Elektroterapia wykorzystuje prądy diadynamiczne, interferencyjne, elektrostymulację, prądy TENS, prądy galwaniczne i jonoforezę.

Leczenie prądem podczas rehabilitacj

Prądy diadynamiczne

Prądy diadynamiczne generowane są w postaci impulsów prądu o małej częstotliwości. Mają działanie poprawiające ukrwienie, a tym samym odżywienie poddanych działaniu prądów diadynamicznych tkanek. Następuje przyspieszenie metabolizmu tkankowego i regeneracji. Prądy diadynamiczne stosowane są w przypadku występowania bólów i chorób zwyrodnieniowych. 

Prądy  interferencyjne

Prądy interferencyjne mają średnią częstotliwość. Zmienia się ona rytmicznie, a prądy emitowane przez urządzenie lecznicze nakładają cię na siebie w organizmie pacjenta. Prądy interferencyjne pobudzają mięśnie szkieletowe do skurczu i dają efekt przeciwbólowy. Stymulują procesy odżywcze tkanek i procesy przemiany materii. Działają na mięśnie i organizm relaksująco.

Elektrostymulacja

W elektrostymulacji wykorzystuje się  płynący z przerwami prąd stały impulsowy. Zabieg elektrostymulacji ma za zadanie pobudzenie mięśni do skurczu i jest stosowany najczęściej w sytuacji uszkodzenia nerwów. Uszkodzenie nerwów doprowadzających do mięśni impulsy skutkuje niemożnością wykonania jakiegokolwiek ruchu i prowadzi do degradacji tkanki mięśniowej. Elektrostymulacja jest substytutem naturalnego ruchu mięśni. Ma za zadanie przeciwdziałać zanikowi mięśni, wzmacnia je i przyczynia się do poprawy krążenia obwodowego. Zabieg elektrostymulacji stosuje się także w nerwobólach i w przypadku konieczności poprawy normalizacji napięcia mięśniowego.

Przezskórna stymulacja nerwów (TENS)

Przezskórna stymulacja nerwów (Transcutaneous Electrical Nerve Stimulation – TENS) jest metodą leczenia bólu przewlekłego. Elektrostymulatory wysyłają z elektrod impulsy elektryczne, które przez skórę trafiają do rdzenia kręgowego. Tam blokują impuls nerwowy przekazujący do mózgu informację o bólu, a jednoczenie stymulują powstawanie beta-endorfin – naturalnych substancji przeciwbólowych. Prądy TENS nie likwidują przyczyny bólu, jednak ich działanie zmniejszające odczuwanie bólu w przypadku dolegliwości przewlekłych jest istotnym czynnikiem terapeutycznym.

Prądy galwaniczne

Rehabilitacyjny zabieg galwanizacji polega na przepływie przez chorą część organizmu prądu stałego. Leczy się w ten sposób nerwobóle, przewlekłe bóle mięśni, choroby zwyrodnieniowe stawów, porażenia, zapalenia tkanki nerwowej, zaburzenia krążenia obwodowego. Prądy galwaniczne przyspieszają również zrastanie się złamanych kości długich, np. kości udowej. Odmianą galwanizacji są dwu- lub czterokomorowe kąpiele elektryczno-wodne, które polegają na zanurzeniu w podłączonych do źródeł prądu stałego w wannach z wodą kończyn.

Jonoforeza

Jonoforeza w celach leczniczych wykorzystuje jony substancji aktywnych wprowadzanych do głębszych warstw skóry siłami pola elektrycznego uzyskiwanego za pomocą prądu galwanicznego. Jonoforezę stosuje się w wielu schorzeniach, stosując odpowiednie środki lecznicze:

– w przypadku nerwobólów i urazów,

– w stanach zapalnych skóry, tkanek miękkich, stawów, krtani, oka,

– w celu przyspieszenia zrastania się kości,

– w trudno gojących się owrzodzeniach.