Usunięcie migdałów kontra nawracające anginy

Nawracające infekcje i zapalenia migdałków podniebiennych są głównym wskazaniem do wycięcia migdałków podniebiennych. Jeśli z powodu częstych angin dodatkowo dochodzi do powikłań – stanów zapalnych stawów, nerek, chorób serca – należy poważnie rozważyć zabieg usunięcia migdałków.

usunięcie migdałów

Problem nie tylko dzieci

Angina jest chorobą występującą najczęściej u dzieci, ale dorośli też na nią chorują. Przebieg anginy u osoby dorosłej bywa niekiedy bardzo ostry.

Objawy anginy to:

  • wysoka gorączka (czasami do 40 stopni Celsjusza),
  • ból gardła i głowy,
  • trudności w przełykaniu,
  • powiększenie węzłów chłonnych,
  • zaczerwienienie tylnej ściany gardła,
  • naloty na migdałkach.

W wyniku niewyleczenia anginy do końca lub w przypadku częstego pojawiania się choroby może dojść do powikłań: wystąpienia ropnia lub ropnego nacieku okołomigdałkowego albo ropnia lub ropowicy w obrębie przestrzeni gardłowej czy jamy ustnej.

Ogólnym powikłaniem anginy mogą być: zapalenie stawów, zapalenie nerwów, zapalenie mięśnia sercowego, zapalenie nerek, gorączka reumatyczna, a nawet sepsa, dlatego żadnej anginy nie wolno lekceważyć. Anginę leczy się antybiotykami, a kuracja trwa ok.10-14 dni.

Zdarza się, że zapalenie migdałków podniebiennych towarzyszące anginie przechodzi w stan przewlekły. Objawy chorobowe nie pojawiają się intensywnie. Występują:

ból gardła

trudności z przełykaniem

powiększone węzły chłonne

nieświeży oddech

osłabienie organizmu

czasami gorączka

Stan przewlekły zapalenia migdałków nie zawsze łatwo poddaje się leczeniu. W takiej sytuacji wycięcie migdałków jest najlepszym rozwiązaniem, ponieważ leczenie będzie miało charakter nie tylko objawowy, ale zostanie usunięta przyczyna schorzenia.

Tonsillektomia (usunięcie migdałków)

Zabieg usunięcia migdałków podniebiennych (tonsillektomia) może być wykonany w znieczuleniu ogólnym lub znieczuleniu miejscowym, przy czym u dorosłych częściej wykonuje się znieczulenie miejscowe, a u dzieci – znieczulenie ogólne. Zabieg trwa ok. 45-60 minut i polega na mechanicznym oddzieleniu migdałków od bocznej ściany gardła i ich odcięciu. Przerwane w wyniku zabiegu naczynia krwionośne są zaciskane, zamykane za pomocą diatermii (oddziaływania ciepła wytworzonego przez silne pole elektromagnetyczne) lub podwiązywane. Istnieje również możliwość usunięcia migdałków za pomocą lasera lub radiochirurgii, jednak najczęściej wykonywana jest klasyczna tonsillektomia.

Rekonwalescencja po zabiegu

Po zabiegu w znieczuleniu ogólnym pacjent pozostaje w szpitalu do następnego dnia, po zabiegu w znieczuleniu miejscowym może opuścić klinikę jeszcze tego samego dnia. Przez kilka dni po zbiegu przyjmuje leki przeciwbólowe i antybiotyki. Na okres 7-14 dni sugerowane jest wyłączenie się z aktywności zawodowej i powstrzymanie od wysiłku fizycznego, aby ściana gardła mogła się zaleczyć.

Należy pić dużo niegazowanej wody mineralnej, aby prawidłowo nawilżać gojące się tkanki gardła i jeść produkty półpłynne. Wskazane są schłodzone zupy, musy, kremy, budynie, lody i sorbety, trzeba natomiast unikać twardego i ostrego jedzenia (np. chipsów, produktów smażonych) oraz pikantnych przypraw. Podrażniają one ściany przełyku i nie sprzyjają łagodzeniu dolegliwości bólowych.

Migdałki można usuwać bezpiecznie praktycznie w każdym wieku, chociaż u dzieci do 4 roku życia i dorosłych powyżej 60 roku życia kwalifikacja do zabiegu musi być przeprowadzona wyjątkowo starannie.

Finansowanie MediRatami procedur laryngologicznych