Makijaż permanentny – fakty i mity

Makijaż permanentny jest obecnie bardzo popularnym zabiegiem, wykonywanym w salonach kosmetycznych. Polega na aplikacji naturalnego barwnika pod powierzchnię naskórka przy użyciu igły. Dzięki temu można na dłuższy czas podkreślić brwi, oczy czy usta.

Po takim zabiegu twarz wygląda naturalnie, a dodatkowo możemy zaoszczędzić czas poświęcony każdego dnia na wykonanie makijażu. Jednak by podjąć dobrą decyzję przed jego wykonaniem, warto poznać kilka faktów i mitów.

Czy makijaż permanentny jest na całe życie? Czy można go usunąć, jeśli wynik zabiegu nie odpowiada oczekiwaniom albo jego posiadaczka chciałaby coś zmienić w swoim wyglądzie? Czy wykonanie kresek na powiece boli i utrudnia widzenie? Odpowiadamy na kilka popularnych pytań o makijaż permanentny!

1. Makijaż permanentny pozostaje pod skórą na całe życie, tak jak tatuaże.

Fałsz. Barwniki w makijażu znajdują się o wiele płycej niż w przypadku tatuaży. Trwałość barwnika jest sprawą indywidualną – każdy organizm zareaguje inaczej na obecność podanej substancji.

Ogólnie uznaje się, że najtrwalsze są kreski na powiekach – pozostają widoczne średnio 3-5 lat. Najszybciej znika natomiast makijaż brwi – po około dwóch latach lub nawet roku. Kolor na ustach pozostanie widoczny przez 2-3 lata.

2. Makijaż permanentny można usunąć wcześniej.

Prawda. W profesjonalnych klinikach medycyny estetycznej dostępne są zabiegi, które umożliwiają wcześniejsze usunięcie tatuaży. Stosowane są do tego specjalne lasery.

3. Makijaż ust robiony u lekarza nie boli, ponieważ pacjentowi podane jest znieczulenie w zastrzyku.

I prawda, i fałsz. Na pewno znieczulenie podane przez lekarza działa skuteczniej niż maść, ale nie zapominajmy, że ból jest kwestią indywidualną – każdy może mieć inne odczucia.

Pamiętajmy, że znieczulenie stomatologiczne może podać wyłącznie lekarz lub pielęgniarka, ze względu na formę zastrzyku. Poza tym znieczulenie ust zastrzykiem wiąże się z opuchlizną, przez kilka godzin po zabiegu twarz nie będzie więc wyglądała naturalnie.

4. Po zrobieniu kresek na oczach można samodzielnie prowadzić samochód.

Prawda. Podczas wykonywania makijażu oczu naruszana jest tylko powierzchnia powiek. Oczy po zabiegu mogą być lekko podpuchnięte, ale nie powinno to mieć wpływu na jakość widzenia.

5. Makijaż permanentny jest bezpieczny.

Prawda. Oczywiście pod warunkiem, że wykonywany jest w profesjonalnym salonie urody. Profesjonaliści użyją do zabiegu bezpiecznych, atestowanych barwników, które silnie niwelują możliwość wystąpienia reakcji alergicznej. Dlatego makijaż permanentny może być świetną alternatywą dla konwencjonalnego makijażu – szczególnie dla alergików.

6. Wykonanie makijażu permanentnego jest bolesne.

Fałsz. Przed zabiegiem stosowane jest znieczulenie, zabieg jest płytki i bezkrwawy. Oczywiście każdy człowiek ma inny próg bólu, ale nie należy obawiać się zabiegu.

7. Makijaż permanentny wygląda nienaturalnie.

Fałsz. W profesjonalnym salonie uzyskamy bardzo ładny efekt. Odpowiednio wykonany makijaż permanentny daje naturalny rezultat, który delikatnie podkreśli rysy twarzy, dodając jej wyrazistości.

8. Zabieg doprowadza do osłabienia i wypadania włosków.

Fałsz. Ten zabieg kosmetyczny nie ma wpływu na wzrost włosków. Jest on wykonywany w granicy skórno-naskórkowej i nie przyczynia się do osłabienia cebulek włosków.

9. Istnieją przeciwskazania do wykonania zabiegu.

Prawda. Rzeczywiście zabieg nie może być wykonywany w pewnych przypadkach. W ofercie salonów znajdują się konkretne informacje, kiedy powinniśmy wstrzymać się z zabiegiem. Jeden z nich to ciąża, oprócz tego bezwzględnymi przeciwskazaniami są nowotwór, łuszczyca, opryszczka czy przyjmowanie leków sterydowych lub antybiotyków.

10. Kolor pigmentu ulegnie rozjaśnieniu.

Prawda. Zaraz po zabiegu kolor pigmentu może być niezwykle intensywny, jednak w miarę gojenia ulegnie on rozjaśnieniu. Dzięki temu efekt będzie bardziej naturalny – nie należy więc oceniać rezultatów zabiegu od razu po jego zakończeniu.

11. Zabieg w profesjonalnym salonie kosmetycznym jest najlepszy, nie warto szukać tańszych opcji.

Prawda. Warto pamiętać, że efekty zostaną z nami przez dłuższy czas, dlatego zabieg powinien zostać wykonany przez specjalistę, który w profesjonalny sposób zadba o wykonanie makijażu. Warto więc wybrać zaufany salon, którego pracownicy doskonale znają się na swojej pracy.