LASEROWE ZAMYKANIE NACZYNEK

Cera naczynkowa charakteryzuje się występowaniem naczynek krwionośnych blisko pod powierzchnią skóry. Powoduje to, że jest wyjątkowo wrażliwa – reaguje zaczerwienieniem, ściągnięciem i pieczeniem na wiatr, mróz i zmiany temperatury. Jeśli nie robi się nic, by łagodzić takie stany podrażnienia, może dojść do utrwalenia zaczerwienień, a nawet trwałego rozszerzenia się naczynek i wystąpienia na twarzy mniejszych lub większych tzw. pajączków naczyniowych.

Rozszerzone naczynka krwionośne, zupełnie małe, powodujące, że skóra jest w całości zaczerwieniona, jak również te większe, wyglądające jak niteczki, skutecznie zamyka się laserem.

Na czym polega działanie lasera przy zamykaniu naczynek?

Zasada działania lasera na naczynka jest bardzo prosta: laser emituje promieniowanie elektromagnetyczne, widziane jako światło, o określonym czasie trwania. Może mieć ono charakter stały lub impulsowy o różnym czasie trwania. Wiązka promieni lasera skierowana zostaje na naczynko krwionośne. Hemoglobina zawarta we krwi pochłania energię, następuje koagulacja krwi, naczynko obkurcza się i zamyka. Efekty widoczne są już po jednym zabiegu. Naczynka stają się cieńsze i płytsze, a niektóre znikają zupełnie. Po to jednak, aby uzyskać efekt skóry w pełni pozbawionej rozszerzonych naczynek i/lub zaczerwienienia należy zabieg powtórzyć. Liczba powtórzeń uzależniona jest od rozległości i głębokości nieestetycznych zmian.

Do zamykania naczynek wykorzystuje się lasery emitujące o różnej długości fal oraz mocy emitowanego promieniowania. Dobór odpowiednich wartości uzależniony jest od głębokości usytuowania naczynek i ich rozległości. Do zamykania naczynek wykorzystuje się:

  • laser arganowy  o długości fali 480-515 nm
  • laser aleksandrytowy o długości fali 755 nm
  • laser diodowy o długości fali od 630 do 980 nm
  • laser neodymowo-yagowy (Nd:Yag) o długość fali do 1064 nm

a także urządzenie IPL (Intense Pulse Light), które co prawda nie jest laserem, ponieważ emituje pulsujące światło o szerokim spectrum, a nie spójną wiązkę monochromatycznego światła, ale także pomaga na mniejsze zmiany naczynkowe.

Dla kogo przeznaczony jest zabieg laserowy na naczynka?

Z laserowego zabiegu zamykania naczynek mogą skorzystać dorosłe osoby, których skóra tego wymaga, o ile nie występują u nich żadne przeciwwskazania – piszemy o nich poniżej. Szczególnie powinny wziąć ten zabieg pod uwagę osoby o rozległych i bardziej widocznych zmianach na twarzy. Nieleczone rozszerzone naczynka same nie zanikną, natomiast mogą przyczynić się do rozwoju trądziku różowatego.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu laserowego zamykania naczynek?

Zamykanie naczynek laserem to bezpieczny sposób na pozbycie się problemu, jednak, jak w przypadku praktycznie każdego oddziaływania na skórą, istnieją przeciwwskazania. Z zabiegu laserowego nie mogą korzystać osoby, które mają zdiagnozowane:

  • bielactwo, łuszczycę i inne choroby dermatologiczne – choroby dermatologiczne są głównym przeciwwskazaniem do wykonywania zabiegów laserowych,
  • choroby nowotworowe – osoby z chorobą nowotworową, szczególnie skórną, nie powinny poddawać się działaniu lasera dla własnego bezpieczeństwa,
  • choroby wirusowe, bakteryjne i grzybicze – zabiegi laserowe przy aktywnych chorobach skóry mogą spowodować powikłania,
  • mają skłonność do powstawania blizn – laser wykorzystywany przez specjalistę jest bezpiecznym urządzeniem, jednak w przypadku osób o wyjątkowo dużej skłonności do tworzenia się blizn, zabieg powinien być skonsultowany z lekarzem,
  • mają wszczepiony rozrusznik serca,
  • są w ciąży lub w okresie laktacji.

Okresowym przeciwskazaniem do zabiegu laserowego zamykania naczynek, do czasu ustąpienia dolegliwości lub okoliczności niesprzyjających zabiegowi, są:

  • alergiczne zmiany skórne,
  • stany zapalne skóry,
  • przyjmowanie leków i ziół fotouczulających (np. retinoidy, dziurawiec, skrzyp, pokrzywa, arcydzięgiel, rumianek , mniszek lekarski, nagietek),
  • świeża opalenizna,
  • stosowanie samoopalaczy,
  • kuracja antybiotykowa,
  • kremy i maści z witaminą A, retinoidami, witaminą C,
  • preparaty o działaniu złuszczającym skórę (np. kwas salicylowy, glikolowy, kwasy owocowe),
  • leki rozrzedzające krew (np. polopiryna, aspiryna, acard)

 

Jak przebiega zabieg?

Po obejrzeniu przez specjalistę skóry twarzy i określeniu potrzeb pacjent zakłada specjalne okulary ochronne, które zabezpieczają jego oczy przed przypadkowym kontaktem z promieniami lasera. Na obszar poddawany zabiegowi zostaje skierowana głowica lasera emitująca wiązkę światła. W miejscu kontaktu światła lasera ze skórą może być odczuwalne ukłucie lub pieczenie. Jest ono wynikiem oddziaływania lasera na tkankę skóry. Naczynka krwionośne poddane działaniu lasera wchłaniają energię, dochodzi w nich do koagulacji krwi i ulegają zamknięciu. W miejscu oddziaływania lasera może pojawić się niewielki strupek (nie należy go zrywać), lekki obrzęk lub zasinieni, które samoistnie zanikną po kilku-, kilkunastu dniach. Zabieg można powtórzyć po ok. 4 tygodniach.

Jakie są efekty laserowego zamykania naczynek i jak długo się utrzymują?

Efekty działania lasera na rozszerzone naczynka widoczne są już po pierwszym zabiegu. Skóra staje się mniej zaczerwieniona, a większe i grubsze naczynka, które były widoczne, stają się mniejsze lub zupełnie zanikają. Zupełne pozbycie się rozszerzonych naczynek wymaga kliku zabiegów. Ich liczba ustalana jest indywidulanie , ponieważ zależy od stanu skóry danej osoby. Seria 3-4 zabiegów jest najczęściej wystarczająca. Efekty utrzymują się do kilku lat i są uzależnione od tego, jak będziemy dbali o stan naszej skóry. Unikanie promieni słonecznych i stosowanie kremów z filtrem, a także ochrona skóry przed mrozem i silnym wiatrem to podstawa. Nie bez znaczenia jest również dieta, w której najlepiej byłoby istotnie ograniczyć spożywanie ostrych przypraw.

Jak pielęgnować skórę po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu skóra może być podrażniona, zaczerwieniona i lekko łuszcząca. Nie wymaga szczególnej pielęgnacji, jednak przez około tydzień po zabiegu należy unikać gorących kąpieli, sauny i intensywnego wysiłku fizycznego, aby zwężone naczynia krwionośne nie uległy ponownemu rozszerzeniu. Przez miesiąc po zabiegu należy ograniczyć stosowanie kosmetyków i peelingów, a także zrezygnować z wystawiania skóry na działanie promieni słonecznych – nie opalać się i stosować kremy z filtrem.

Ile kosztuje zabieg zamykania naczynek laserem?

Cena za laserowe zamykanie naczynek uzależniona jest od wielkości obszaru skóry, na którym wykonywany jest zabieg i wynosi od 200 zł. Najczęściej naczynka zamyka się na powierzchni policzków  i w okolicy nosa. W przypadku całej twarzy zapłacimy od 600 zł za pojedynczy zabieg – łatwo policzyć, ile będziemy musieli przeznaczyć na serię 4 zabiegów.

Serię zabiegów laserowego zamykania naczynek bez problemu można sfinansować za pośrednictwem systemu MediPay, który funkcjonuje już w ponad 6 000 gabinetów i salonów w całej Polsce i bezpłatnie odroczyć należność o miesiąc lub rozłożyć na mniejsze płatności.

Wystarczy mieć przy sobie dowód osobisty i smartfon! Po wykonaniu zabiegu należy poprosić o płatność MediPay, potwierdzić tożsamość i zatwierdzić transakcję na telefonie. Otrzymany SMS będzie zawierał między innymi dane do wybranej metody spłaty.

 


Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.:  22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.

Sprawdź, które kliniki to wykonują