Komórki macierzyste w medycynie estetycznej

Młodość i piękno idą w parze, nie dziwi więc, że osoby pragnące zachować urodę, starają się jak najdłużej zachować młodzieńczy wygląd. Zabiegi z wykorzystaniem komórek macierzystych są w takiej sytuacji bardzo pomocne.

Czym są komórki macierzyste?

Komórki macierzyste to pierwotne komórki organizmu ludzkiego, z których utworzone są wszystkie struktury organizmu. Mają dwie niezwykłe cechy:

  • zdolność do nieograniczonej liczby podziałów, pozwalających na samoodnawianie się,
  • możliwość przekształcania się w komórki innych typów.

Te cechy pozwalają stosować komórki macierzyste w leczeniu wielu groźnych chorób, w których możliwość uzyskania nowych, zdrowych komórek jest podstawą sukcesu terapeutycznego. Wyjątkowość terapii komórkami macierzystymi polega na tym, że po wszczepieniu do organizmu potrafią rozpoznać, które tkanki są uszkodzone, naprawić je i nie zostać przy tym odrzucone – pochodzą przecież z tego samego organizmu.

Urodzie na ratunek

Komórki macierzyste mogą być pozyskane np. z zarodka, krwi pępowinowej noworodka, ale także od człowieka dorosłego – ze szpiku kostnego, krwi obwodowej, tkanki tłuszczowej czy nerwowej. W medycynie estetycznej wykorzystuje się komórki macierzyste pobrane z krwi lub tkanki tłuszczowej. Proces uzyskania komórek macierzystych jest pracochłonny, ale dla pacjenta zupełnie bezbolesny.

Komórki macierzyste pobierane z krwi obwodowej uzyskuje się po ok. 4 godzinach od momentu pobrania i poddania specjalistycznemu przygotowaniu. Metodą iniekcji śródskórnej podawane są w znieczuleniu miejscowym pacjentowi. Bezpośrednio po zabiegu pacjent może podjąć normalną aktywność fizyczną. Przeciwwskazaniem do podania komórek macierzystych z krwi obwodowej są ciąża, infekcje ogólne organizmu, zmiany ropne na skórze i czynna choroba opryszczki.

Komórki macierzyste pobierane z tkanki tłuszczowej aplikowane są nieco szybciej (zabieg trwa ok. 1,5 – 2 godz.), jednak wymagają szego przeprowadzenia badań (morfologia i grupa krwi, wskaźniki krzepnięcia, kreatynina, glukoza, próby wątrobowe). Od pacjenta pobierana jest tkanka tłuszczowa i krew, które po przygotowaniu aplikowane są pacjentowi metodą iniekcji śródskórnej w znieczuleniu miejscowym. Również i w tym przypadku od razu po zabiegu może nastąpić powrót do domu i normalnej aktywności. Zabiegu nie można wykonywać w przypadku ciąży, infekcji ogólnych organizmu, nieunormowanej cukrzycy, zaburzeń krzepliwości krwi, skazy naczyniowej, infekcji ropnych skóry lub śluzówek.

Efekty terapii

Komórki macierzyste dają bardzo naturalny efekt odmładzający. Nie następuje on w jednym momencie bezpośrednio po zabiegu, ale jest wieloetapowym procesem, który rozpoczyna się kilka tygodni po zabiegu i trwa do roku, półtora. W wyniku oddziaływania komórek macierzystych następuje odbudowa tkanki podskórnej we wszystkich miejscach, w których zostały one podane. Najczęściej panie koncentrują się na odmłodzeniu twarzy, ale komórki macierzyste działają również doskonale na szyję, dekolt, dłonie, usta, opadające powieki, a nawet włosy. Praktycznie każdy fragment ciała może zostać odmłodzony za sprawą komórek macierzystych, o ile na przeszkodzie nie stanie bariera finansowa.