Dietetyk - kim jest? Jak wybrać dietetyka?

dietetyk

W dzisiejszych czasach wiele osób ma problemy z wagą i prawidłowym sposobem odżywiania. Z przykrością trzeba stwierdzić, że tego rodzaju kłopoty nie omijają nawet dzieci w wieku przedszkolnym, wśród których widać spory problem z nadwagą i bardzo złymi nawykami żywieniowymi. Do tego dochodzi siedzący tryb życia, długotrwały stres, a także niektóre choroby autoimmunologiczne (np. Hashimoto) również negatywnie wpływające na naszą sylwetkę i samopoczucie. W efekcie coraz więcej osób zupełnie nie radzących sobie z wahaniami wagi czy utrzymaniem zdrowego stylu życia i odżywiania się postanawia skorzystać z porady dietetyka. Dietetyk to osoba, która z założenia ma nam pomóc ustabilizować wagę i zrzucić zbędne kilogramy, dopasowując rodzaj diety do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Zanim jednak zdecydujemy się na taką wizytę, warto zaczerpnąć nieco wiedzy na temat tego, kim właściwie jest dietetyk, jaka jest jego rola oraz, co ważniejsze, jakie są cechy profesjonalnego, godnego zaufania dietetyka.

Czy dietetyk to lekarz?

To pytanie pada bardzo często w kontekście wykształcenia i uprawnień dietetyków. Z prawnego punktu widzenia dietetyk nie jest lekarzem, ponieważ nie ukończył studiów medycznych, nie ma też prawa wystawiać recept czy zwolnień lekarskich. Niemniej rola dietetyka w leczeniu niektórych schorzeń jest nieoceniona, a często bez konsultacji z nim trudno o skuteczne leczenie. Dietetyk, podobnie jak lekarz, jest w stanie prawidłowo ocenić objawy chorobowe, a dzięki swojej wiedzy, dodatkowo połączyć je na przykład z niewłaściwym sposobem odżywiania. Z tego względu ze wsparcia dietetyków coraz częściej korzystają szpitale, przychodnie, poradnie specjalistyczne, ale też placówki opiekuńczo-wychowawcze, placówki edukacyjne, sanatoria, uzdrowiska, gabinety SPA, ośrodki sportowe i wiele, wiele innych.

Dietetyk kliniczny – kto to?

Ze względu na fakt, iż dietetyka to bardzo szeroki i zróżnicowany zakres wiedzy, wyróżniamy różne specjalizacje w tym zakresie. Jedną z nich jest dietetyk kliniczny. To osoba, która zajmuje się sposobem żywienia osób przechodzących jakąś poważną chorobę. Posiada wiedzę na temat tego, jak żywić chorego na różnych etapach choroby, w taki sposób, by nie dopuścić do jej dalszego rozwoju, oraz wspomagać proces zdrowienia. Dietetyk kliniczny dobiera rodzaj diety na podstawie wiedzy o zależnościach między układem pokarmowym, a innymi układami znajdującymi się w ciele człowieka.

Czym zajmuje się dietetyk kliniczny?

Do podstawowych obowiązków dietetyka klinicznego należy przeprowadzenie wywiadu żywieniowego, dokonanie oceny stanu odżywienia pacjenta, jak i jego nawyków żywieniowych. Ponadto wykonuje pomiary antropometryczne, a także analizuje wyniki badań laboratoryjnych określających poziom składników odżywczych w organizmie pacjenta. Zadaniem dietetyka klinicznego jest nie tylko dopasowanie diety do chorego, ale też edukowanie jego oraz jego opiekunów w zakresie żywienia, zarówno osób chorych, jak i zdrowych.

Dietetyk, a skierowanie

Jeżeli chcemy umówić się do dietetyka na wizytę, musimy zdecydować, czy będzie to wizyta prywatna czy na NFZ. W przypadku wizyt prywatnych na ogół terminy oczekiwania są krótkie, a ich koszt wynosi od 50 do 100 złotych, w zależności od gabinetu i usług dodatkowych. Pamiętajmy, iż są to kwoty za jednorazową wizytę, których z pewnością będzie kilka lub nawet kilkanaście. Warto więc szczególnie starannie dobrać sobie dietetyka prywatnego, by wprowadzone przez niego zmiany okazały się skuteczne. Jeśli chodzi o wizytę u dietetyka na NFZ, musimy udać się do poradni chorób metabolicznych ze skierowaniem uzyskanym od lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, czyli lekarza rodzinnego lub, inaczej mówiąc internisty. Musimy jednak liczyć się z tym, że czas oczekiwania na wizytę będzie znacznie dłuższy niż w przypadku wizyty prywatnej, gdyż kolejki są długie, zaś dietetyków przyjmujących na NFZ coraz mniej.

Wybierając dietetyka, sprawdź jego wykształcenie!

Jak już wspomnieliśmy, dobrego dietetyka należy szukać z najwyższą starannością. Dlaczego? Ponieważ nie brakuje osób niekompetentnych, które choć posiadają uprawnienia do wykonywania tego zawodu, nie mają zbyt dużej wiedzy ani doświadczenia. W rezultacie jakość ich porad żywieniowych pozostawia wiele do życzenia. W sieci możemy też trafić na zwykłych oszustów, którzy wykorzystują fakt, iż w naszym kraju zawód dietetyka nie jest jeszcze do końca uregulowany prawnie. Mogą oni udzielać ryzykownych porad i pobierać za to duże kwoty pieniężne, niestety bez gwarancji, że okażą się one skuteczne. Dlatego pierwszą rzeczą, jaką należy sprawdzić, wybierając dietetyka, jest jego wykształcenie. Dyplom dietetyka można bowiem uzyskać zarówno po ukończeniu szkoły wyższej, jak i po kilkutygodniowym kursie. Naturalnym jest fakt, że istnieje ogromna różnica między dietetykiem dyplomowanym z kilkuletnim, kierunkowym wykształceniem, a dietetykiem po krótkim kursie. Nie ma więc powodu krępować się zapytać dietetyka o jego wykształcenie i uczelnię, jaką ukończył. Warto też spytać o dodatkowe szkolenia specjalizacyjne, gdyż prawdziwy profesjonalista stara się ciągle poszerzać swoją wiedzę i uprawnienia. Warto też sprawdzić, czy wybrany przez nas dietetyk współpracuje z jakąś placówką medyczną. Jeśli tak, oznacza to, że jego kwalifikacje zostały sprawdzone przez pracodawcę. Oczywiście skończenie studiów wyższych nie jest gwarancją świadczenia wysokiej jakości usług. Zdarzają się też dietetycy bez kursów, dla których ta dziedzina jest prawdziwą pasją i stale poszerzają swoją wiedzę. Właśnie taki dietetyk jest godny zaufania – taki, który stale się uczy i chce być lepszy w swoim zawodzie.

Czy dietetyk pomoże schudnąć?

Spore grono osób odwiedzających dietetyka ma jeden cel: schudnąć. Zwykle przychodzą z problemem nadwagi, która mimo stosowania różnych diet czy aktywności fizycznej, nie znika. Czy dietetyk może w tej sytuacji pomóc? Jak najbardziej. Przede wszystkim jego celem będzie ustalenie przyczyny powstania nadwagi, dokładne przeanalizowanie nawyków żywieniowych pacjenta, a następnie ułożenie diety z ujemnym bilansem kalorycznym, która pozwoli efektywnie schudnąć bez głodzenia się. Kluczem do sukcesu są tu wnikliwe badania, sprawdzenie systemu metabolicznego oraz ustalenie nowej diety. Dieta powstaje w oparciu o wspomniane wyniki badań, ale też określenia wpływu poszczególnych składników spożywczych na organizm człowieka i wprowadzenie ich do diety lub ich wykluczenie.

Dietetyk, a choroby

Dobry dietetyk zdaje sobie sprawę, że różnego rodzaju choroby i przyjmowane leki mają ogromny wpływ na metabolizm, spalanie i odkładanie tkanki tłuszczowej, wobec tego ustalając nowy sposób żywienia, musi to wziąć pod uwagę. Dlatego profesjonalista przed zaleceniem jakiegokolwiek sposobu żywienia, najpierw zleci wykonanie podstawowych badań diagnostycznych. Ponadto dobierze dietę bardzo indywidualnie, pod kątem płci, wieku, schorzeń, przyjmowanych leków, trybu życia, rodzaju pracy, preferencji żywieniowych czy alergii pokarmowych, a nawet możliwości finansowych pacjenta. Dietetyk powinien też na bieżąco aktualizować dietę w oparciu o najnowsze wyniki badań pacjenta, by nie doprowadzić do niedoborów witamin i innych składników odżywczych.

Czy warto udać się do dietetyka?

Jeżeli zależy nam, by naprawdę z powodzeniem schudnąć, pomimo problemów ze zdrowiem, warto robić to pod okiem sprawdzonego dietetyka. Nie chodzi tu tylko o ułożenie jadłospisu, lecz o dobranie go pod kątem stanu zdrowia pacjenta, czego nigdy nie jesteśmy w stanie zrobić na własną rękę. Ponadto dietetyk swoją wiedzą uzupełnia wiedzę lekarzy, dlatego współpraca z nim może dać o wiele lepsze efekty niż samodzielne poszukiwanie dobrej diety metodą prób i błędów. Z tego względu warto udać się do dietetyka, musi być to jednak ktoś sprawdzony, z profesjonalnym podejściem. Oczywiście koszt prywatnych wizyt u dietetyka może dalece wykraczać ponad nasz skromny budżet. Wtedy z pomocą przychodzą MediRaty. To prosty sposób finansowania procedur medycznych, forma kredytu medycznego na leczenie u różnych specjalistów. Warto skorzystać z tej pomocy, jeśli zależy nam na szybkiej wizycie u dietetyka, a nie jesteśmy w stanie sami pokryć kosztów wizyt.