Gdy Twój nos wymaga korekty
Nos jaki jest, każdy widzi. Środkowy element twarzy zawsze najbardziej przyciąga wzrok, nic dziwnego zatem, że nos jest jedną z częściej poddawanych plastyce częścią ciała.
Według klasycznych zasad nos powinien zajmować 1/3 długości twarzy i być osadzony symetrycznie w środkowej jej części. Szerokość nosa w najszerszym miejscu powinna być równa odległości pomiędzy wewnętrznymi kącikami oka.
Rhinoplastyka
Poprawę budowy nosa można uzyskać za sprawą zabiegu plastyki nosa (rhinoplastyki), która może dotyczyć miękkich części nosa (chrząstki bocznych i skrzydłowej) lub twardych części nosa (kości nosa). Szczególnym zabiegiem poprawy funkcji nosa i jego kształtu jest operacja przegrody nosowej (septoplastyka), którą wykonuje chirurg plastyczny lub chirurg w ramach leczenia na oddziale otolaryngologii.
Najczęściej wykonywane korekty nosa
1. Nos z koncówką opadającą – usunięcie chrząstki
3. Zapadnięty grzbiet nosa – wstawienie wszczepu
2. Nos ze zbyt szerokimi nozdrzami – usunięcie skrzydełka i tłuszczu
4. Krzywa przegroda nosowa
5. Pozostałe korekty:
Zabieg rhinoplastyki poprzedzony jest analizą twarzy. Lekarz ocenia nie tylko wygląd nosa, ale również sprawdza:
- czy zachowane są prawidłowe oddychanie i węch,
- czy oś nosa jest prawidłowa,
- bada kąty pomiędzy czołem a grzbietem nosa oraz pomiędzy nosem a górną wargą,
- mierzy podstawę nosa,
- analizuje wygląd czubka nosa – jego wielkość w stosunku do podstawy, wielkość nozdrzy, miejsce przejścia nosa w czubek nosa,
- bada grzbiet nosa – jego regularność i harmonijność,
- ocenia jakość skóry – ma to znaczenie dla gojenia się ran po zabiegu.
Możliwe powikłania
Efekt zabiegu chirurgicznej korekty nosa jest trwały i najczęściej pozytywny, jednak jak po każdym zabiegu operacyjnym mogą pojawić się komplikacje. Stosunkowo lekkim powikłaniem, możliwym do usunięcia w trakcie rekonwalescencji, jest wystąpienie asymetrii nosa i jego okolic. Może także dojść do zmiany koloru skóry operowanego miejsca, a także pękania naczyń krwionośnych umiejscowionych w obrębie nosa, długiego gojenia się ran pooperacyjnych i wystąpienia bólów głowy.
Cięższymi powikłaniami pooperacyjnymi mogą być krwotoki, infekcje w obrębie operowanego miejsca, tworzenie się dużych, trudnych do likwidacji blizn, zaburzenia czucia nosa, zmniejszenie dziurek nosa powodujące dyskomfort związany z oddychaniem.
Rzadko w trakcie przebiegu operacji zdarza się uszkodzenie wewnętrznych elementów czaszki, jednak ze względu na ryzyko wystąpienia takiego poważnego powikłania, należy bardzo starannie wybrać klinikę i lekarza wykonującego zabieg.
Korekta nosa wielu osobom przynosi oczekiwane rezultaty. Poza zgrabnym elementem twarzy zyskują zadowolenie i pewność siebie. Warto jednak pamiętać, że poza zaufaniem do lekarza potrzebne jest realistyczne podejście. Dążenie do zmiany wyglądu za wszelką cenę nie zawsze się sprawdza. Dobry specjalista na pewno doradzi lepiej niż okładki kolorowych magazynów.
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Sprawdź, które kliniki to wykonują