Pomniejszanie biustu – kiedy zabieg jest wskazany?
W gabinetach chirurgów plastycznych bardzo często pojawiają się kobiety, które chciałyby powiększyć piersi. Duży biust kojarzy się z pięknym kształtem kobiecej sylwetki, jednak zbyt pokaźny może nie tylko być źródłem kompleksów, ale także kłopotów zdrowotnych. Mammoplastyce, czyli zabiegowi zmniejszenia piersi poddają się kobiety, które subiektywnie i obiektywnie mają zbyt bujne kształty lub te, u których piersi są asymetryczne.
Mammoplastyka ze względów zdrowotnych
Rozmiar piersi zależy przede wszystkim od genów, chociaż to, że mama ma obfity biust, nie oznacza, że jej córki również będą taki miały. Nie bez znaczenia są też żeńskie hormony, czynniki środowiskowe i stosowana dieta. Na wygląd piersi wpływa także ciąża i okres karmienia. U wielu pań właśnie po ciąży biust powiększa się. Wskazaniami do operacyjnego zmniejszenia piersi są jednak nie tylko przesłanki estetyczne, ale także wszelkie powikłania zdrowotne. Piersi zbyt duże obciążają kręgosłup, przez co wywołują ból oraz przyczyniają się do utrwalania wad postawy. Panie ze zbyt dużym biustem mogą mieć poważne problemy z barkami, szyją, a nawet ze skórą. Silnie uciskający biustonosz, który musi unieść spory ciężar, wpija się w skórę pleców, powodując rany. Podrażnienia skóry pojawiają się także w miejscach, w których utrzymuje się przez cały czas wilgoć. Mokre fałdy skóry pod dużym biustem często atakowane są nawet przez grzyby, które wywołują niezwykle przykre zmiany. Duży biust utrudnia też podejmowanie aktywności fizycznej, pacjentki unikają biegania, skakania, a nawet spacerów. Zmniejszenie piersi w gabinecie chirurgicznym redukuje dolegliwości zdrowotne, znosi ograniczenia fizyczne oraz poprawia samopoczucie pacjentek.
Psychologiczne wskazania do zmniejszenia piersi
Duża część pacjentek, która ma zbyt duże piersi w stosunku do reszty ciała, stara się je ukryć. Obszerne ubrania, garbienie się, a także ograniczenie kontaktów towarzyskich to tylko niektóre sposoby pań ze zbyt dużym biustem na radzenie sobie ze wstydem. Warto też wspomnieć o asymetrii. Chociaż ciało człowieka nigdy nie jest w 100 procentach równe, to różnica w rozmiarach piersi o ponad dwa wymiary jest już wyraźnie zauważalna, może przyczynić się do kompleksów i stworzyć problemy w relacjach partnerskich.
Czy zmniejszanie biustu jest bezpieczne?
Operację zmniejszenia biustu można wykonać u pacjentki w każdym wieku, jednak zaleca się, by osiągnęła ona pełną dojrzałość. Jak każdy zabieg medyczny, tak i mammoplastyka jest ingerencją, która niesie za sobą ryzyko powikłań, dlatego przed operacją pacjentka zobowiązana jest do wykonania podstawowych badań krwi z oznaczeniem grupy, odczynu Biernackiego, glikemii na czczo, koagulogramu, jonogramu, kreatyniny. Należy też wykonać EKG, RTG płuc, USG piersi, oznaczyć poziom mocznika, a także przeprowadzić szczepienie przeciw WZW B. Na 7 dni przed planowanym zabiegiem nie wolno spożywać leków z kwasem acetylosalicylowym i innych o właściwościach zmniejszających krzepliwość krwi. Pacjentki, które jeszcze nie rodziły, a planują ciążę, powinny skonsultować się ze swoim lekarzem odnośnie wpływu pomniejszenia piersi na przyszłe karmienie piersią dziecka. Operacja nie wyklucza karmienia, ale w niektórych przypadkach może je utrudnić.
Metody zmniejszania piersi
Zabieg pomniejszenia piersi może dotyczyć redukcji skóry, tkanki gruczołowej oraz tłuszczowej. W niektórych przypadkach sposobem na zmniejszenie biustu może okazać się liposukcja, w innych wystarczy wycięcie nadmiaru skóry. Operacja wykonywana jest w znieczuleniu ogólnym i trwa od półtorej do około trzech godzin. Podczas zabiegu pierś jest zmniejszana razem z otoczkami sutkowymi, a biust dopasowywany jest proporcjonalnie do sylwetki pacjentki, jej wymagań lub wskazówek medycznych. Chirurdzy stosują cztery główne techniki zmniejszania biustu:
- Benellego – blizna pozostaje wokół otoczki sutka,
- McKisso – po którym ślad przypomina odwróconą literę T,
- Hall‑Findley z blizną pionową,
- Lejour – również z blizną pionową.
Cena pomniejszenia biustu
Dla wielu kobiet zabieg pomniejszenia biustu jest operacją, która podnosi komfort życia, łagodzi bóle kręgosłupa, ułatwia nawiązanie relacji partnerskiej i zmniejsza kompleksy, dlatego wykonanie operacji jest niezwykle ważne, niezależnie od ceny. Wiele klinik w Polsce oferuje tego typu zabiegi. Jeśli niemożliwe jest sfinansowanie operacji w ramach NFZ, cena pomniejszenia biustu oscyluje w granicach 6000–15000 zł, w zależności od stopnia skomplikowania zabiegu i miejsca, w którym zostanie on przeprowadzony.
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Sprawdź, które kliniki to wykonują