Piękne piersi i wymodelowanie ciała

Marzenie o pięknych piersiach towarzyszy niejednej kobiecie i chociaż pojęcie piękna jest względne, to nietrudno zgadnąć, że gdy mowa o biuście, wzorem będzie taki, który ma odpowiednią wielkość. Niektóre kobiety cierpią jednak na mikromastię – niedorozwój piersi wynikający z wrodzonego zaburzenia ich rozwoju lub występujący w sytuacji zbyt dużej utraty masy ciała. Część kobiet zauważa zmniejszenie objętości piersi po ciąży i okresie karmienia. Dla pań, które chcą nieco powiększyć biust i jednocześnie wymodelować sylwetkę, przeznaczony jest zabieg powiększania piersi tłuszczem własnym, zwany też lipofillingiem, lipomodellingiem lub lipo-augmentacją.

lipofilling

Dwa w jednym

Lipofilling jest sposobem na powiększenie piersi sposobem mniej inwazyjnym niż wszczepienie implantu. Polega na odessaniu tkanki tłuszczowej z miejsca, w której jest jej nadmiar (np. z brzucha, bioder, ud) i po odpowiednim przygotowaniu – wielowarstwowym przeszczepieniu do gruczołów piersiowych. Tym samym w miejscach, w których tłuszczu jest za dużo ubywa nam kilka centymetrów, a w miejscu, w którym mamy za mało tkanki tłuszczowej pojawia się ona w najbardziej naturalnej postaci. Jednocześnie zminimalizowane zostaje ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej, ponieważ wszczepiany jest twór własnego organizmu, żywy i aktywny, który integruje się z gruczołem piersiowym .

Dla kogo lipomodelling?

Powiększenie piersi tłuszczem własnym wskazane jest dla osób, u których zanik gruczołów piersiowych, opadanie piersi po schudnięciu lub ciąży i karmieniu ma postać umiarkowaną. Za pomocą tego zabiegu można bowiem uzyskać powiększenie piersi średnio o jeden rozmiar. Co prawda większą objętość biustu umożliwi przeprowadzeni kolejnego zabiegu, jednak będzie to już następna operacja.

Lipomodelling może być również przeprowadzony przy niebyt dużej asymetrii piersi, wystąpieniu zniekształceń po wszczepieniu implantów piersi lub jako korekcja wyglądu po zabiegu rekonstrukcji piersi.

Przeciwwskazania

Zabieg powiększania piersi tłuszczem własnym wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym, dlatego jeśli ogólny stan zdrowia nie pozwala na narkozę, nie może zostać przeprowadzony. Przeciwwskazaniami do lipofillingu są:

  • choroby kardiologiczne,
  • duszności,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • niedoczynność tarczycy,
  • wirusowe zapalenie wątroby,
  • infekcje skóry.

Przebieg zabiegu

Na miesiąc przed zabiegiem lipomodellingu niezbędne jest wykonanie badań, które określą stan zdrowia.  Na 2 tygodnie przed zabiegiem należy zaprzestać zażywania leków zawierających kwas acetylo-salicylowy (np. aspiryna, polopiryna, etopiryna).

Zabieg powiększania piersi tłuszczem własnym trwa najczęściej ok. 1,5 godziny. Wykonywany jest w narkozie i wymaga jednodniowego pobytu w szpitalu.

Pierwszy etap zabiegu polega na wyznaczeniu miejsca, z którego zostanie pobrana tkanka tłuszczowa (może to być brzuch, talia, biodra, uda, kolana). Miejsce to wyznaczane jest pod kątem objętości tłuszczu, jaką może dostarczyć oraz względów estetycznych. Lekarz ocenia, które miejsce na ciele kobiety będzie wyglądało po pobraniu tłuszczu lepiej niż przed pobraniem. Następnie przez małe nacięcia skóry umiejscowione tak, aby były mało widoczne, wprowadza się kaniule (sondy), za pomocą których pobrana zostaje tkanka tłuszczowa. Jest ona oczyszczana z komórek krwi i płynu surowiczego i w kolejnym etapie zabiegu podawana do piersi przy pomocy mikrokaniul. Sondy wprowadza się do piersi przez milimetrowe nakłucia. Tłuszcz powinien zostać zaaplikowany we wszystkie warstwy piersi i rozprowadzony możliwe najbardziej równomiernie, ponieważ tylko wtedy dobrze wrośnie w tkankę piersi i da prawidłowy efekt estetyczny.

Po zabiegu niezbędne są pooperacyjne kontrole w terminach wskazanych przez lekarza. Do 15-20 dni po zabiegu może występować zasinienie zarówno piersi, jak i miejsca, z którego tłuszcz został pobrany. Do trzech miesięcy po zabiegu może utrzymywać się obrzęk obu tych okolic.

Efekty lipomodellingu

Efekty zabiegu widoczne są po miesiącu, jednak pełny obraz zmian, jakie udało się uzyskać pojawia się od 3 do 6 miesięcy po zabiegu. Daje się wówczas zauważyć:

  • powiększenie piersi,
  • poprawę konturu piersi,
  • wyszczuplenie, wymodelowanie okolicy dawczej (np. brzucha, bioder, ud).

Czasami zdarza się, że efekty nie są w pełni satysfakcjonujące lub na piersi pojawiają się nierówności czy asymetrie. Można je skorygować poprzez ponowne podanie tłuszczu, jednak nie niż po upływie 6 miesięcy od pierwszego zabiegu.

Po to, aby utrzymać efekty lipomodellingu istotne jest, aby dbać o stabilność wagi ciała. Przeszczepiony tłuszcz składa się bowiem z żywych komórek i po okresie rekonwalescencji staje się integralną częścią piersi. Spadek masy ciała prowadzi do zmniejszenia objętości piersi i zaprzepaszczenia efektów zabiegu.

Możliwe powikłania

Jak po każdym zabiegu chirurgicznym, po zabiegu lipomodellingu możliwe są powikłania. Należą do nich:

  • infekcja w okolicy piersi i okolicy, z której pobrany został tłuszcz,
  • zmiany martwicze operowanych miejsc,
  • zasinienia i krwiaki operowanych miejsc,
  • odma opłucnowa (jeśli w wyniku uszkodzenia klatki piersiowej do jej wnętrza przedostanie się powietrze),
  • powikłania wynikające ze znieczulenia.

Wszystkie powikłania ustępują samoistnie lub są zupełnie wyleczalne.