Operacja spodziectwa – cena

Spodziectwo to jedna z najczęściej występujących wad rozwojowych układu moczowo-płciowego chłopców, która jest diagnozowana zwykle niedługo po urodzeniu się dziecka. Czy występowanie spodziectwa oznacza konieczność leczenia operacyjnego? Czy powoduje powikłania zdrowotne w przyszłości?

Czym jest spodziectwo i jak się objawia?

Spodziectwo jest to wrodzony defekt rozwojowy układu moczowo-płciowego u chłopców. Jest to najczęstsza wada rozwojowa tego układu występująca u maluchów. Wada ta występuje w u około 1 na 250 noworodków płci męskiej. Charakteryzuje się nieprawidłowym położeniem ujścia cewki moczowej. Często towarzyszy jej przygięcie prącia na stronę brzuszną.

U większości pacjentów napletek na stronie grzbietowej jest przerośnięty, natomiast żołądź lub prącie są skierowane w dół. W miejscu brakującej cewki tworzy się zastępcza tkanka, tzw. chorda-struna. Dodatkowo często występuje skręcenie prącia z rotacją żołędzi.

Istnieją różne rodzaje spodziectwa, najliczniejsze przypadki to postać żołędziowa (62%), następnie prąciowa (29%) i najrzadziej występujące spodziectwo kroczowe (0,9%). Wyjątkowo rzadką odmianą jest tak zwane spodziectwo bez spodziectwa – ujście cewki moczowej znajduje się na szczycie żołędzi, jednak prącie jest brzusznie przygięte przez bliznowatą tkankę występującą pomiędzy ciałami jamistymi prącia.

Przyczyny występowania spodziectwa

Bezpośrednią przyczyną wystąpienia tego defektu jest nieprawidłowe łączenie się fałdów moczowo-płciowych, które powoduje przesunięcie ujścia cewki moczowej. Niestety nie ma jeszcze dokładnych informacji na temat dziedziczenia tej wady, jednak w około 20% przypadków jest ona przekazywana potomstwu.

Dużą rolę mogą odgrywać tu czynniki środowiskowe, wiek matki, narażenie na działanie hormonów lub szkodliwych związków chemicznych znajdujących się w pożywieniu. Prawdopodobnie najbardziej negatywny wpływ ma niedobór testosteronu w okresie płodowym. Również wystąpienie u matki grypy w czasie trwania ciąży może wywołać nieprawidłowości w rozwoju płodu.

Leczenie spodziectwa

Defekt ten leczony jest chirurgicznie poprzez operacje plastyczne. Zabiegi przeprowadzane są u dzieci w wieku około 2 lat. Wczesne wykrycie wady daje większą szansę na pozytywne i jak najbardziej zadawalające efekty. Niekiedy również stosuje się przedoperacyjną kurację hormonalną – podawany jest testosteron, gonadotropina łożyskowa lub maść dehydrotestosteronowa.

Operacja polega na wyprostowaniu prącia, odtworzeniu ciągłości cewki moczowej oraz ostatecznie wyprowadzeniu jej ujścia na szczyt żołędzi. Brakujący odcinek cewki moczowej odtwarzany jest ze skóry prącia. Ważne jest, by zachować ruchomość i zsuwanie napletka.

Spodziectwo u dorosłych

Obecnie w większości przypadków spodziectwo jest diagnozowane od razu po urodzeniu się dziecka, a więc rzadko pojawia się konieczność leczenia tej wady u dorosłych. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, lekarz także zaproponuje odpowiedni zabieg chirurgiczny. Niestety rekonwalescencja w przypadku osób dorosłych jest znacznie dłuższa niż u dzieci.

Spodziectwo a płodność

Spodziectwo może być tylko niewielkim defektem kosmetycznym, jednak bywa też dużym utrudnieniem dla mężczyzny. Powoduje problemy podczas oddawania moczu czy współżycia.

Spodziectwo jest często męskim kompleksem. Lecz jaki wpływ ma ono na płodność? Okazuje się, że na szczęście niewielki. Wyjątkiem są wady anatomiczne, które mogą powodować niewłaściwe magazynowanie nasienia lub mogące utrudniać współżycie seksualne.

Koszty operacji spodziectwa

Nie jest to zabieg tani, jednak wykonuje się go raz w życiu i aby uniknąć powikłań, powinien być wykonany bardzo precyzyjnie. Koszty leczenia to od 3 000 zł do 6 000 zł, w zależności od rodzaju (zażołędne, prąciowe, kroczowe), ale także miasta, popularności kliniki i renomy samego lekarza. Musimy również pamiętać o kosztach konsultacji urologicznych – każda taka wizyta to koszt co najmniej 250 zł.

Operacja spodziectwa jest związana z możliwością występowania częstych powikłań i dlatego dobrze jest dokładnie przyjrzeć się rekomendacjom oraz doświadczeniu operujących specjalistów, by później nie żałować swojej decyzji.

System płatności MediRaty

Informacja o RRSO. Przykład reprezentatywny dla całkowitej kwoty finansowania (bez kredytowanych kosztów) w wysokości 5 200 zł: całkowita kwota do zapłaty wyniesie 7 487,01 zł w 24 ratach równych po 311,96 zł, oprocentowanie stałe 19%, całkowity koszt finansowania 2 287,01 zł (w tym: opłata przygotowawcza 1 196,00 zł, odsetki 1 091,01 zł), Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania RRSO wynosi 46,04%. Wyliczenie zostało przygotowane na dzień 14.03.2023 r. Właścicielem, operatorem systemu płatności MediRaty oraz instytucją finansującą jest LM PAY S.A. z siedzibą w Warszawie przy ul. Lechickiej 23A.

Następny krok należy do nas. W razie potrzeby pomożemy znaleźć dla Ciebie najlepszą klinikę i dobierzemy dla Ciebie najkorzystniejszy system rat dostosowany do Twojej kondycji finansowej

Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8.00-20.00) lub przez FORMULARZ.

Pamiętaj! Do momentu podpisania swojej Umowy ratalnej – wszystkie czynności ze strony MediRaty mają charakter informacyjny i są bezpłatne. Po podpisaniu Umowy ratalnej masz pełne 14 dni na odstąpienie od niej bez podania przyczyn, jeżeli się rozmyślisz.