Jak dbać o oczy?

Oto kilka rad, jak dbać o wzrok, bodaj najważniejszy ludzki zmysł, aby służył nam możliwie niezawodnie do późnej starości:

Jak dbać o oczy?

Kilkugodzinne wpatrywanie się w monitor komputera, czytanie drobnego druku, wpatrywanie się w drobne elementy jest dla oczu bardzo męczące. Mięśnie oka tracą elastyczność nie tylko z wiekiem, ale również z przepracowania.

Nie trzyj i nie masuj silnie oczu

Oczy są delikatne i wrażliwe. Nacisk nie jest dobry dla mięśni oka, a przenoszone na rękach kurz i bakterie mogą być przyczyną infekcji.

Pozwól oczom na odpoczynek

W trakcie długiego czytania czy pracy przy komputerze rób sobie przerwy na kilkusekundowe zamknięcie oczu, które daje im wytchnienie.

Spaceruj po świeżym powietrzu w otoczeniu zieleni

Zieleń działa łagodząco na wzrok i tonizuje nastój.

Nie pal tytoniu

Palenia źle wpływa na układ krwionośny całego organizmu, również na naczynia krwionośne oka. Osoby palące są bardziej narażone na zwyrodnienie plamki żółtej i zaćmę.

Unikaj słońca

Promienie słoneczne są bardzo niebezpieczne dla oka. Okulary przeciwsłoneczne powinny być zawsze zaopatrzone w szkła z filtrem.

Stosuj zdrową dla oczu dietę

Oczom szczególne służą witaminy A, C, E, beta-karoten i luteina. Produkty bogate w witaminę A to tran rybi i ryby, wątroba, bataty (słodkie ziemniaki), marchew, jarmuż, szpinak, dynia. Witaminę C znajdziemy szczególnie w owocach róży, zielonej papryczce chili, natce pietruszki, czarnej porzeczce i papryce oraz w owocach cytrusowych. Witamina E występuje w nasionach słonecznika, migdałach, orzechach pomidorach i szpinaku. Dobrym źródłem beta-karotenu są żółte i pomarańczowe warzywa i owoce, a także warzywa liściaste o ciemnozielonej barwie: marchew, dynia, mango, melon, morele, natka pietruszki, szpinak, szczaw, boćwina. Luteina znajduje się w żółtych i zielonych warzywach, kukurydzy i szpinaku oraz w warzywach z rodziny kapustnych: brokułach, kalafiorze, brukselce, a także w żółtku jaja.

DIETA ZDROWA DLA OCZU

Regularnie odwiedzaj okulistę

Coroczne badania kontrolne powinien wykonywać każdy po ukończeniu 50. roku życia. Wiele chorób oczu w początkowym stadium rozwoju nie daje żadnych objawów, a jednocześnie tylko wtedy mogą być leczone skutecznie.

Dbaj o nawilżenie oczu

Jeśli dużo pracujesz przy komputerze i w pomieszczeniach klimatyzowanych, stosuj krople nawilżające.