Stosowane są różne metody endoskopowego zmniejszenia żołądka. Ogólnie możemy podzielić je na dwie grupy: 

  • zabiegi, których celem jest zmniejszenie ilości przyjmowanych pokarmów 
  • zabiegi, które zmniejszają ilość składników pokarmowych wchłanianych przez jelito. 

Oczywiście zawsze to lekarz decyduje, która z metod powinna być zastosowana. 

Zabiegi  te wykonuje się bez tak zwanego „otwierania brzucha, czyli bez przecinania powłok brzusznych. Stosowane są metody laparoskopowe. Niemniej jednak są to zabiegi z grupy chirurgii ciężkiej. 

Zabieg zmniejszający objętość żołądka  – opaska lub pionowa plastyka żołądka

To jeden z podstawowych zabiegów bariatrycznych. Jest zalecany szczególnie osobom, u których występuje wiele schorzeń. Zabieg wykonywany jest metodą laparoskopową i pomaga stracić nawet 30 kilogramów w ciągu roku. Na górną część żołądka nakładana jest silikonowa opaska z regulowanym mankietem, której zadaniem jest zmniejszanie szybkości przechodzenia pokarmu do dalszych części żołądka. 

Zabieg wyłączający część żołądka – metoda BY-PASS

Jest to obecnie najczęściej stosowany i najefektywniejszy zabieg bariatryczny – w pierwszym roku po operacji możliwa jest utrata do 65% masy ciała. Jest to metoda mało inwazyjna, wykonywana zwykle laparoskopowo, bez rozcinania powłok brzusznych. Polega na wyłączeniu żołądka poprzez  jego podział na dwie części za pomocą szwów. Górna część jest zmniejszona, lecz wykonuje dalej swoje funkcje. Jest ona połączona z jelitem cienkim poprzez by-pass gastryczny, zwany RYGB. 

Mniejsza objętość żołądka powoduje zmniejszenie ilości spożywanego pokarmu. Dodatkowo enzymy trawienne mieszają się z pokarmem dopiero w końcowym odcinku jelita, co powoduje mniejsze wchłanianie kalorii. Zabiegowi poddawane są osoby z wskazaniem BMI poniżej 50 i cukrzycą, które przyjmują insulinę. 

Zabieg zmniejszająco-wyłączający

Polega on na laparoskopowym wycięciu części żołądka – pozostawia się jego małą część, około 30% objętości wyjściowej. Po wykonaniu zabiegu żołądek nie wydziela hormonu pobudzającego łaknienie, metoda działa wiec dwutorowo. Dzięki temu pacjent może stracić nawet 60% masy ciała w ciągu roku. Jedynym minusem jest fakt, iż pacjenci po tym zabiegu muszą do końca życia spożywać rozdrobnione pokarmy w niewielkich porcjach. 

Koszt operacji bariatrycznej

Pod pewnymi warunkami operacja może zostać przeprowadzona w ramach ubezpieczenia zdrowotnego (na NFZ), ale większość pacjentów musi samodzielnie wyłożyć potrzebną kwotę. Nie są to małe pieniądze: koszty resekcji żołądka zaczynają się od 12 tys. zł, bypass gastryczny to wydatek co najmniej 20 tys. zł. Mówimy o samych zabiegach, ale należy dodać do tego niezbędne badania.

Osoby, które mimo konieczności poniesienia kosztów zabiegu zdecydują się na zmniejszenie żołądka i poprawę stanu swojego zdrowia, mogą zawsze skorzystać z metody płatności MediRaty – natychmiastowego dostępu do środków w części lub w całości mogących pokryć realizację procedury nawet do 30 tys. zł.

Finansowanie odbywa się na podstawie harmonogramu leczenia, jaki przygotuje lekarz, oraz umowy ratalnej między Pacjentem a instytucją finansującą system MediRaty, LM PAY S.A.
Jeżeli natomiast placówka nie ma podpisanej umowy o współpracy z firmą LM PAY S.A., finasowanie może nastąpić na podstawie wystawionej faktury pro-forma.