Piękny uśmiech nie jest zarezerwowany wyłącznie dla hollywoodzkich gwiazd. Każdy z nas może taki mieć. A jeśli pojawią się luki w uzębieniu, należy jak najszybciej zdecydować się na odbudowę brakujących zębów. Estetycznym rozwiązaniem jest implant zębowy. Ile kosztuje implant zęba i czy warto w niego zainwestować?

Leczenie implantologiczne jest dziś bardzo popularne i chętnie wybierane przez pacjentów. Pozwala uzupełnić zarówno pojedynczy ubytek, jak i bardziej zaawansowane braki w uzębieniu. Oczywiście plan leczenia ustala stomatolog, ale prawda jest taka, że dzięki implantologii utrata zęba nie musi dziś być końcem świata.

Koszty implantu zęba

Całkowity koszt założenia implantu obejmuje nie tylko samo wypełnienie braków w jamie ustnej. Na procedurę składa się wiele czynników.

Cena implantu to jedno, do niej trzeba również doliczyć koszty konsultacji i niezbędnych badań, jakie należy wykonać przed zabiegiem. Warto mieć na uwadze, że każdy specjalista preferuje inny system implantów, więc w każdym gabinecie stomatologicznym ostateczny koszt może być inny.

Niemniej ceny implantów wahają się od 1800 zł do nawet 4000 zł – tyle kosztuje 1 tytanowa śruba. Więcej zapłacimy za implanty z tlenku cyrkonu. Różnica może wynosić nawet 1000 zł na sztuce.

To jednak nie koniec kosztów. Kolejny z nich to korona. Najpopularniejsza jest korona porcelanowa ze stopem metalu – ceny zaczynają się od około 600-800 zł. Więcej będzie kosztować proteza korony ze stopem złota, która zapewnia dodatkowy komfort, bo ma właściwości przeciwpróchnicze. Z kolei pełnoceramiczna korona na cyrkonie to koszt od około 1200-1500 zł.

Cena całej procedury zależy również od takich czynników, jak:

 • konsultacja implantologiczna,
 • RTG, tomografia komputerowa i inne niezbędne badania,
 • rodzaj znieczulenia,
 • założenie implantu i zamocowanie korony.

Średni koszt całej szczęki może wynieść nawet 50 000 zł.

Chcąc wszczepić 1 implant zęba – cena może wynieść od około 4000 zł do 9000 zł. Oczywiście jest to koszt z koroną.

Czynniki wpływające na koszty

Ostateczny koszt implantów wydaje się wysoki, jednak należy mieć na uwadze, że jest on uzależniony od kilku elementów i w każdym miejscu może być inny. Są to:

 1. Doświadczenie specjalisty i renoma kliniki, w której pracuje. Tutaj nie warto oszczędzać, bowiem profesjonalny implantolog i uznana klinika to m.in. wysoka kompetencja, zaawansowane opcje leczenia, zminimalizowane ryzyko komplikacji, wysoka jakość i trwałość leczenia, wsparcie pooperacyjne.
 2. Rodzaj implantu – implanty stomatologiczne posiadające zaawansowane technologie będą droższe, tak samo jak implanty uznanych marek.
 3. Materiał korony – ceramiczne, porcelanowe, pełnoceramiczne. Najtańsza będzie korona porcelanowa, najdroższa z kolei pełnoceramiczna.
 4. Procedura – im bardziej skomplikowana i czasochłonna, tym droższa.
 5. Liczba implantów – pojedynczy implant, tak samo jak 2 implanty, będą kosztować mniej niż implanty całej szczęki.
 6. Dodatkowe procedury – czasami, zanim dojdzie do wszczepienia implantu, wymagane jest leczenie kanałowe na sąsiednich zębach, ekstrakcja zębów itp. To wszystko generuje dodatkowe koszty i tym samym podnosi ostateczną cenę.

Warto jednak pamiętać, że każdy przypadek jest inny. Umów się na wizytę i porozmawiaj z lekarzem. Podczas konsultacji zostanie przeprowadzona ocena stanu zdrowia jamy ustnej i zaproponowany dokładny plan leczenia.

Porównanie kosztów implantu zęba z innymi rozwiązaniami

Wiemy już, ile kosztują implanty zębowe. Oczywiście jest to cena orientacyjna, ruchoma, uzależniona od wielu czynników. Jak to się ma w porównaniu z protezami zębowymi, koronami i mostami protetycznymi?

Protezy zębowe

Protezy zębowe są ekonomiczniejszym rozwiązaniem w porównaniu z implantami. Ich koszt często pokrywa NFZ. Choć mogą szybko skorygować bezzębie, to jednak są rozwiązaniem tymczasowym, wymagającym wymiany co kilka lat. Poza tym nieodpowiednio dobrane będą powodować dyskomfort, i, w przeciwieństwie do implantu, nie dają takiej swobody żucia.

Cena? Za protezy akrylowe należy zapłacić do 1200 zł za jeden łuk. Droższe są protezy elastyczne. Ich koszt to zazwyczaj 1500-3000 zł.

Korony i mosty zębowe

Korona zazwyczaj jest stosowana do odbudowy pojedynczych zębów. Zakłada się ją na stałe, po zakończeniu leczenia, aby podnieść estetykę uzębienia. Korony mogą być:

 • ceramiczne – zapewniają najlepszy efekt wizualny w porównaniu z innymi koronami,
 • porcelanowe – prezentują się estetycznie,
 • kompozytowe – najtańsze, ale też najmniej trwałe.

Most zębowy to popularna alternatywa dla protez. Dzięki niemu możliwa jest odbudowa kilku braków w uzębieniu. Minusem jest tu fakt, że wymaga oszlifowania zębów, na których będzie się opierał.

Najtańsze korony kosztują około 700-1000 zł. Most protetyczny trzypunktowy i pełnoceramiczny to koszt około 5000 zł.

Czy warto zainwestować w implant zęba?

Implanty zębowe to rozwiązanie typu “przyjemne z pożytecznym”. Przywracają piękny uśmiech, tym samym pewność siebie, poczucie własnej wartości, dobre samopoczucie, a jednocześnie umożliwiają swobodę w mówieniu i jedzeniu.

Są trwałe i stabilne, a przede wszystkim jako jedyne z przedstawionych rozwiązań zapobiegają zanikowi kości szczęki i przemieszczaniu się pozostałych zębów, ponieważ funkcjonują jak korzenie naturalnych zębów.

Przy właściwej pielęgnacji, która nie jest skomplikowana, bo tak naprawdę nie różni się od higieny naturalnych zębów, są w stanie przetrwać dziesięciolecia, czego nie można powiedzieć np. o protezach zębowych. Również w przeciwieństwie do tych ostatnich nie przemieszczają się i nie wypadają podczas jedzenia czy mówienia, co może być przyczyną dyskomfortu, stresu i powodem zawstydzenia.

Dużym atutem implantów jest również brak wpływu na sąsiednie zęby. O ile założenie mostu wymaga szlifowania sąsiednich zębów, o tyle implanty są całkowicie niezależne i nie mają wpływu na zdrowie pozostałych zębów.

Implanty to komfort, który nie ma sobie równych!

Możliwe opcje finansowania

Piękny i zdrowy uśmiech nie musi pozostawać w sferze marzeń, a jednocześnie nie musi zrujnować domowego budżetu. Wygodnym rozwiązaniem jest rozłożenie kosztów leczenia na raty.

Dzięki systemowi ratalnemu MediRaty nie musisz od razu pokrywać całkowitego kosztu implantów, ale możesz spłacać go w niskich ratach – w wygodnej dla siebie opcji ratalnej. Natychmiastowy dostęp do środków w części lub w całości może pokryć procedurę leczenia implantologicznego. Wystarczy skonsultować się z Konsultantem MediRat, aby dowiedzieć się więcej i wspólnie rozwiązać sprawę.