Czy implant może się nie przyjąć? Jak dbać o implanty?
Powodzenie zabiegu implantacji zęba zależy od trzech czynników:
- jakości implantu,
- profesjonalizmu lekarza,
- przestrzegania przez pacjenta zaleceń pozabiegowych.
Implanty wszczepiane w kość szczęki muszą być bardzo wysokiej jakości. Czystość metalu, z którego są wykonane, zarówno w zakresie składu chemicznego, jak i sterylności samego produktu są podstawą przyjęcia się wszczepu. Wysoką jakość gwarantują tylko renomowane firmy produkujące certyfikowane implanty i o takie należy pytać lekarza stomatologa.
Stomatolodzy zajmujący się implantacją zębów mają bardzo odpowiedzialne zadanie. Pierwszym sprawdzianem jest kwalifikacja pacjenta. Na podstawie wywiadu z pacjentem i przeprowadzonych badań lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu zabiegu lub braku możliwości jego wykonania. Bierze pod uwagę nie tylko anatomiczne warunki pacjenta i stan jego zdrowia. Musi także ocenić, czy pacjent będzie konsekwentnie przestrzegał zaleceń i czy zadba o higienę jamy ustnej w należytym stopniu. Samo wykonanie zabiegu jest sprawdzianem umiejętności i doświadczenia stomatologa, ale o jego kompetencjach decyduje coś więcej. Profesjonalista powinien dokładnie i zrozumiale informować pacjenta o każdym etapie leczenia, a spośród rozwiązań proponować optymalne w danym przypadku. Implantolog powinien też stale poszerzać swoją wiedzę, ponieważ ta dziedzina stomatologii rozwija się bardzo szybko.
Zachowanie pacjenta po zabiegu jest jednym z podstawowych czynników warunkujących sukces implantacji zęba. Przestrzeganie właściwej higieny jamy ustnej umożliwia minimalizację zagrożenia wystąpienia procesów zapalnych bezpośrednio po zabiegu i w okresie wrastania wszczepu. Wgojone implanty należy myć tak samo, jak zęby naturalne. Jeśli pacjent jest palaczem, po implantacji ma dobry powód do całkowitego rzucenia palenia – nikotynizm upośledza proces osteointegracji i znacząco podnosi również ryzyko pojawienia się groźnych dla implantów stanów zapalnych.
Prawidłowo założone i odpowiednio pielęgnowane implanty mogą służyć człowiekowi nawet kilkadziesiąt lat. Pielęgnacja implantów nie wymaga szczególnych zabiegów, ale musi być prowadzona systematycznie i dokładnie. Implanty należy myć tak jak naturalne zęby minimum dwa razy dziennie, ale najlepiej po każdym posiłku. Do czyszczenia należy używać nici dentystycznych, a dwa razy w roku kontrolować ich stan u stomatologa i przeprowadzać zabieg skalingu (usunięcia kamienia nazębnego). Bez prawidłowej higieny jamy ustnej w tkance dziąsłowej wokół implantu może dojść do powstania stanu zapalnego – peri‑implantitis.
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Sprawdź, które kliniki to wykonują