Objawy chorób oczu
Oczy, bardzo wrażliwy element naszego ciała, zasługują na szczególną troskę. Przyzwyczajeni do tego, że na co dzień posługujemy się wzrokiem, często nie zdajemy sobie sprawy, że pewne dolegliwości powinny budzić nasz niepokój. Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Zakłócenie widzenia z bliska – nadwzroczność
Z wiekiem soczewka oka twardnieje, a mięśnie odpowiadające za ruchomość gałki ocznej stają się mniej elastyczne. W rezultacie zaczynamy niewyraźnie widzieć przedmioty z bliska, mamy kłopoty z czytaniem małych liter, nawlekaniem igły i innymi czynnościami, które wymagają patrzenia z bliska. Przy oddalaniu przedmiotów od oczu widoczność poprawia się.
Zakłócenie widzenia z bliska łatwo daje się poprawić poprzez używanie okularów z plusowymi wartościami. Jeśli do tej pory nosiliśmy okulary z minusami (do dali), teraz potrzebne będą również okulary do czytania lub, dla uzyskania większego komfortu życia, okulary dwuogniskowe albo progresywne.
Zwyrodnienie siatkówki
Dolegliwości polegają na pojawianiu się pajączków, migotek i mroczków przeskakujących przed oczami. Może także dochodzić do pękania naczyń krwionośnych i drobnych wylewów krwi w oku. Trzeba je leczyć, ponieważ jeśli po takim wylewie pojawią się zakrzepy i zatory, może dojść do utraty wzroku.
Choroba jest wynikiem zmian w naczyniach krwionośnych, które są skutkiem chorób całego organizmu (np. nadciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy). W wyniku tych chorób siatkówka oka jest niedotleniona i osłabiona, dochodzi do jej zwyrodnienia. Leczenie zwyrodnienia siatkówki polega na podawaniu preparatów witaminowych oraz poprawiających ukrwienie, a także na leczeniu choroby, która doprowadziła do pojawienia się zwyrodnienia siatkówki.
Odwarstwienie siatkówki
Pojawienie się pod powieką latających czarnych elementów: kropek, paprochów, muszek i/lub silnego błysku/błysków w oku wskazującego na gwałtowny wylew krwi do oka może oznaczać, że nastąpiło odwarstwienie siatkówki oka. To właśnie spływająca przez oko po wylewie krew jest widziana jako czarne drobne elementy. O odwarstwieniu się siatkówki może świadczyć także brak widzenia jedną stroną oka. W takiej sytuacji należy natychmiast udać się do okulisty lub na pogotowie, ponieważ jeśli odpowiednio szybko nie nastąpi interwencja lekarska i odklejona siatkówka nie odzyska połączenia z naczyniami odżywiającymi ją, dojdzie do jej obumarcia.
Odwarstwienie siatkówki może dotyczyć wady wrodzonej, ale jego powodem mogą być także zmiany w oku pow. 50. roku życia, choroby upośledzające krążenie krwi, atopowe zapalenie skóry, krótkowzroczność powyżej -4 dioptrii.
Jaskra
Jaskra objawia się niedowidzeniem zewnętrznych części obrazu i występowaniem mroczków przed oczami lub jasnych obwódek widocznych wokół źródeł światła. Osoby chorujące na jaskrę często skarżą się na bóle głowy i mają kłopoty z widzeniem przy ściemniającym się świetle. Choroba wywołana jest zmianami w nerwie wzrokowym. Są one skutkiem zbyt wysokiego ciśnienia śródgałkowego, które pojawia się w związku z upośledzeniem odpływu z gałki ocznej cieczy wodnistej lub nadprodukcją tej cieczy. Chorobie sprzyja krótkowzroczność powyżej -4 dioptrii, wiek powyżej 35 lat, migreny i niskie ciśnienie ogólne. Jaskra może być również uwarunkowana genetycznie.
Leczenie polega na podawaniu kropli obniżających ciśnienie w oku, a w sytuacji, gdy zablokowane jest miejsce odpływu cieczy wodnistej (kąt przesączania), wykonuje się zabieg laserowy otwierający miejsce odpływu. Zdarzają się sytuacje, w których w celu utworzenia nowych miejsc odpływu cieczy wodnistej z oka, dokonuje się operacyjnego wycięcia części tkanek.
Zaćma (katarakta)
Zaćma, zwana inaczej kataraktą, jest widoczna na oku w postaci zmętnienia soczewki. Obraz staje się gorzej widoczny, mniej wyrazisty, widziany jakby za mgłą. Zaawansowana zaćma pozwala widzieć zaledwie jaśniejsze i ciemniejsze plamy, a bardzo zaawansowana daje tylko poczucie światła. Zaćma wywołuje również częste łzawienie oczu.
Zaćma jest najpowszechniejszą na świecie przyczyną ślepoty. Jej pojawienie się związane jest ze starzeniem się organizmu. Rozpoczyna się ok. 60 roku życia i nieustannie postępuje. Nie sposób cofnąć choroby za pomocą leków. Krople do oczu na zaćmę spowalniają jej rozwój, jednak operacja wymiany zmętniaj soczewki na sztuczną jest czy później nieunikniona. Zabieg wymiany soczewki jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym i trwa ok. 30 min. Wykonywany jest rutynowo, a największą jego niedogodnością jest to, że czas oczekiwania wynosi kilka lat (jeśli zabieg ma być refundowany).
Zwyrodnienie plamki żółtej (AMD)
Kiedy obraz staje się rozmyty, krawędzie i linie proste zaczynają falować, tracisz zdolność do rozróżniania kolorów, a obserwowany obraz staje się ciemny w centrum, szybko zgłoś się do okulisty. Te objawy mogą świadczyć o zwyrodnieniu plamki żółtej. To choroba wynikająca ze zniszczenia receptorów siatkówki na skutek dużej ilości wolnych rodników w organizmie, uszkadzających naczynia krwionośne oka albo z powodu uszkodzenia przez silne światło.
AMD dotyka najczęściej osoby starsze, ale zdarzają się również zachorowania osób młodych. Choroba może doprowadzić do utraty wzroku, dlatego bardzo istotne jest szybkie przeciwdziałanie. Leczenie zastosowane we wstępnej fazie pozwala zatrzymać proces utraty wzroku.
Zwyrodnienie ciała szklistego
Ciało szkliste jest częścią oka. Wypełnia tylną część gałki ocznej, a jego zwyrodnienie objawia się widzeniem rozmytego, zamazanego obrazu, paprochów i innych małych elementów przesuwających się przed oczami.
Do zwyrodnienia ciała szklistego może dojść na skutek wysokiego ciśnienia tętniczego, miażdżycy, cukrzycy, niedotlenienia oka w wyniku ucisków na odcinek szyjny kręgosłupa w chorobie zwyrodnieniowej, a także z powodu silnego stresu, w którym występuje skurcz naczyń krwionośnych. Chorobę leczy się kroplami niwelującymi zmętnienia, a w sytuacji, gdy choroba jest bardzo zaawansowana wykonuje się zabieg wymiany ciała szklistego na sztuczną substancję.
Retinopatia cukrzycowa
Retinopatia jest najczęstszym powikłanie cukrzycy. Objawia się zamazanym obrazem i widocznymi w polu widzenia paprochami. Jej przyczyną jest uszkodzenie naczyń włosowatych, receptorów i nerwów siatkówki na skutek deficytu składników odżywczych, których chory na cukrzycę organizm nie jest w stanie dostarczyć oku w wystarczającej ilości. Rozwinięta retinopatia prowadzi do wytworzenia się w oku nieprawidłowych naczyń krwionośnych wrastających w ciało szkliste. Pojawiają się one, gdy cukrzyca niszczy dotychczasowe naczynia.
Retinopatię leczy się poprzez zabieg laserowy, eliminujący nieprawidłowe naczynia krwionośne. Nie jest on w stanie zupełnie wyleczyć choroby, ale przeciwdziała rozwijaniu się zmian zagrażających siatkówce.
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Sprawdź, które kliniki to wykonują