Korekcja defektów poporodowych

Urodzenie dziecka to na pewno jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Dla części z nich jest to jednak nie tylko chwila ogromnej radości i wstęp do największej przygody życia, ale także początek nieprzyjemnych dolegliwości, których źródłem jest ciąża i poród.

Po ciąży czas zająć się sobą

Wiele świeżo upieczonych mam po porodzie nie akceptuje zmienionej ciążą sylwetki. Okres ciąży dla kobiecego organizmu jest sprawdzianem prawdziwej elastyczności – i nie chodzi tu tylko o przenośne znaczenie tego słowa. O ile zmiany w obrębie narządu rodnego cofają się w okresie połogu (6-8 tygodni po porodzie), o tyle zmiany, które zaszły w całym organizmie mogą trwać nawet do roku.

Jeśli weźmie się pod uwagę, że cały czas wzrasta wiek matek w chwili rodzenia pierwszego dziecka (wg raportu GUS „Małżeństwa oraz dzietność w Polsce” w 2013 r. średnio było to nieco ponad 29 lat) oraz zwiększa się liczba pierwszych porodów w przedziale 30-34 lata, to można założyć, że kobietom coraz trudniej będzie powrócić do formy sprzed ciąży – im skóra jest dojrzalsza, tym bardziej oporna na zabiegi.

Po okresie ciąży następuje moment, w którym wiele kobiet przy okazji zadbania o sylwetkę chciałoby wyraźniej poprawić wygląd i jeśli nie były zadowolone z jakiegoś elementu ciała, teraz są skłonne zmienić to.

W pierwszej kolejności

Po ciąży i porodzie kobiety w pierwszej kolejności korygują jednak te defekty, które zaburzają i zmieniają dotychczasowe życie. Najczęściej są to:

  • żylaki sromu i krocza,
  • obniżenie się krocza,
  • powiększenie przedsionka pochwy i wejścia do pochwy,
  • wypadanie pochwy,
  • nietrzymanie moczu.

Powstanie wymienionych dolegliwości łączy się z wpływem hormonów w ciąży (żylaki) i przebiegiem akcji porodowej (nadmierne rozciągnięcie mięśni okrężnych pochwy, uszkodzenie mięśni dna miednicy, uszkodzenie nerwu sromowego i in.). Szczególnie po porodach drogami natury może dojść do defektów estetycznych, które istotnie obniżają jakość życia i którym towarzyszą dysfunkcje, np. w zakresie jakości życia seksualnego.

Metody operacyjne mogą skorygować anatomię krocza i pochwy nie tylko w bardziej skomplikowanych zabiegach, ale także w zabiegach przeprowadzanych w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych, jak np. zmniejszenie szerokości wejścia do pochwy.

Przy użyciu lasera wykonuje się m.in. rewitalizację warg sromowych i pochwy po porodzie, leczy się również nietrzymanie moczu.

Względy estetyczne

Z powodów estetycznych panie po porodzie najczęściej korygują: brzuch, bliznę po cesarskim cięciu, piersi, uda.

Po ciąży na zmianę kształtu narażony jest najbardziej brzuch, ponieważ to on ulega największej przemianie.

Wykonywania zabiegów estetycznych po porodzie wynikających z dbałości o wygląd nie należy lekceważyć. Poprawa estetyki ciała podnosi samoocenę i pozytywnie zmienia psychikę. Daje siłę, pozwala cieszyć się życiem i z radością podchodzić do nowych obowiązków.