Korekcja defektów poporodowych

Urodzenie dziecka to na pewno jeden z najważniejszych momentów w życiu kobiety. Dla części z nich jest to jednak nie tylko chwila ogromnej radości i wstęp do największej przygody życia, ale także początek nieprzyjemnych dolegliwości, których źródłem jest ciąża i poród.

Korekcja defektów poporodowych

Po ciąży czas zająć się sobą

Wiele świeżo upieczonych mam po porodzie nie akceptuje zmienionej ciążą sylwetki. Okres ciąży dla kobiecego organizmu jest sprawdzianem prawdziwej elastyczności – i nie chodzi tu tylko o przenośne znaczenie tego słowa. O ile zmiany w obrębie narządu rodnego cofają się w okresie połogu (6-8 tygodni po porodzie), o tyle zmiany, które zaszły w całym organizmie mogą trwać nawet do roku.

Jeśli weźmie się pod uwagę, że cały czas wzrasta wiek matek w chwili rodzenia pierwszego dziecka (wg raportu GUS „Małżeństwa oraz dzietność w Polsce” w 2013 r. średnio było to nieco ponad 29 lat) oraz zwiększa się liczba pierwszych porodów w przedziale 30-34 lata, to można założyć, że kobietom coraz trudniej będzie powrócić do formy sprzed ciąży – im skóra jest dojrzalsza, tym bardziej oporna na zabiegi.

Po okresie ciąży następuje moment, w którym wiele kobiet przy okazji zadbania o sylwetkę chciałoby wyraźniej poprawić wygląd i jeśli nie były zadowolone z jakiegoś elementu ciała, teraz są skłonne zmienić to.

W pierwszej kolejności

Po ciąży i porodzie kobiety w pierwszej kolejności korygują jednak te defekty, które zaburzają i zmieniają dotychczasowe życie. Najczęściej są to:

  • żylaki sromu i krocza,
  • obniżenie się krocza,
  • powiększenie przedsionka pochwy i wejścia do pochwy,
  • wypadanie pochwy,
  • nietrzymanie moczu.

Powstanie wymienionych dolegliwości łączy się z wpływem hormonów w ciąży (żylaki) i przebiegiem akcji porodowej (nadmierne rozciągnięcie mięśni okrężnych pochwy, uszkodzenie mięśni dna miednicy, uszkodzenie nerwu sromowego i in.). Szczególnie po porodach drogami natury może dojść do defektów estetycznych, które istotnie obniżają jakość życia i którym towarzyszą dysfunkcje, np. w zakresie jakości życia seksualnego.

Metody operacyjne mogą skorygować anatomię krocza i pochwy nie tylko w bardziej skomplikowanych zabiegach, ale także w zabiegach przeprowadzanych w znieczuleniu miejscowym w warunkach ambulatoryjnych, jak np. zmniejszenie szerokości wejścia do pochwy.

Przy użyciu lasera wykonuje się m.in. rewitalizację warg sromowych i pochwy po porodzie, leczy się również nietrzymanie moczu.

Względy estetyczne

Z powodów estetycznych panie po porodzie najczęściej korygują: brzuch, bliznę po cesarskim cięciu, piersi, uda.

Po ciąży na zmianę kształtu narażony jest najbardziej brzuch, ponieważ to on ulega największej przemianie.

korekta defektów brzucha po porodzie

Wykonywania zabiegów estetycznych po porodzie wynikających z dbałości o wygląd nie należy lekceważyć. Poprawa estetyki ciała podnosi samoocenę i pozytywnie zmienia psychikę. Daje siłę, pozwala cieszyć się życiem i z radością podchodzić do nowych obowiązków.