Czy warto wykonać lifting twarzy?

W czasach, kiedy wygląd zewnętrzny bardzo nas definiuje i często świadczy o naszym zawodowym być albo nie być, zabiegi z zakresu medycyny estetycznej oraz chirurgii plastycznej cieszą się dużą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że pozwalają odzyskać młodość, niwelują zmarszczki, poprawiają kontur twarzy i pomagają zachować skórę w dobrej kondycji. Za jeden z najskuteczniejszych zabiegów uważa się lifting twarzy. Nie ma tu żadnych wytycznych co do wieku, w jakim powinny być osoby poddające się liftingowi. Mogą z niego korzystać zarówno czterdziestolatkowie, jak również osoby młodsze, jeśli tylko istnieje taka potrzeba. Tak naprawdę jest to kwestia indywidualna. Lifting twarzy to bez wątpienia idealne rozwiązanie dla osób, których owal twarzy znacznie się zmienił i uległ zamazaniu, kąciki ust i oczu zaczęły opadać, a skóra straciła dawną sprężystość i napięcie, w efekcie czego stała się obwisła, a na jej powierzchni zaczęły pojawiać się zmarszczki. Na czym polega lifting twarzy? Jakie są efekty zabiegu i ile to kosztuje? O tym poniżej.

Czy warto wykonać lifting twarzy?

Na czym polega lifting twarzy?

Lifting twarzy to tak naprawdę naciąganie skóry twarzy. Robi się to po to, żeby w widoczny sposób odmłodzić skórę i zapewnić jej atrakcyjny wygląd. Po prawidłowo przeprowadzonym zabiegu dochodzi do zmiany rozkładu objętości twarzy. Skóra staje się napięta, wygląda świeżo i młodo. Wszelkie zmarszczki wyraźnie się spłycają lub całkowicie znikają. Chirurgiczny lifting twarzy polega na odpowiednim nacięciu i uniesieniu skóry po to, aby usunąć jej nadmiar, nadać właściwy kształt, jak również napiąć położone głębiej tkanki. Cięcie rozpoczyna się w okolicach skroni, a kończy za uchem, na owłosionej skórze głowy. Dzięki temu blizny są praktycznie niezauważalne. Całość trwa około 1,5-2,5h i odbywa się pod narkozą lub w znieczuleniu miejscowym. Z kolei nieinwazyjny lifting twarzy – lifting wolumetryczny polega na wstrzyknięciu w głębokie warstwy skóry specjalistycznego preparatu zawierającego kwas hialuronowy lub mlekowy. Warto jednak mieć na uwadze, że operacyjny lifting twarzy zapewnia stałe efekty bez konieczności ponawiania operacji. Zaś w wersji nieinwazyjnej daje efekty utrzymujące się maksymalnie do 12 miesięcy.

Rodzaje liftingu twarzy

Lifting twarzy to ogólna nazwa pewnej grupy zabiegów, których celem jest zminimalizowanie oznak starzenia się oraz poprawa owalu i usunięcie nadmiaru obwisłych tkanek twarzy. Do niedawna zabieg wykonywano wyłącznie metodą chirurgiczną i był to operacyjny lifting twarzy za pomocą skalpela. Rozwój technologii sprawił jednak, że lifting twarzy możemy dziś wykonywać mniej inwazyjnie. Wśród tego typu zabiegów wyróżnia się lifting wolumetryczny polegający na wstrzyknięciu w skórę specjalistycznej substancji oraz nici liftingujące, które wprowadzane są pod skórę w taki sposób, aby wyraźnie ją podnieść i ujędrnić. Nici dobrze sprawdzają się do podnoszenia skóry w obszarach takich jak żuchwa, linia brwi, policzki oraz czoło. Dzięki wolumetrii można unieść opadające policzki, wypełnić zmarszczki pod oczami, wymodelować linię żuchwy i podbródka, zredukować mniejsze zmarszczki.

Przeciwwskazaniem do liftingu twarzy

Przeciwwskazaniem do wykonania chirurgicznego liftingu twarzy są takie choroby jak cukrzyca, nowotwór, nadciśnienie oraz choroby autoimmunologiczne. Zabieg nie jest wykonywany u kobiet w ciąży i karmiących piersią. Niewskazane jest również poddawanie się liftingowi przy złym ogólnym samopoczuciu i osłabieniu. Osoba decydująca się na zabieg powinna być całkowicie zdrowa, tak więc wszelkie schorzenia i choroby muszą być uregulowane. Przeciwwskazaniem do liftingu twarzy przy użyciu nici jest ciąża, karmienie piersią oraz zaburzenia krzepliwości krwi. Zabiegu nie przeprowadza się także u osób uczulonych na kwas hialuronowy oraz cierpiących na infekcje skóry. Przeciwwskazaniem do wolumetrii jest bielactwo, uczulenie na składniki preparatu wypełniającego, epilepsja, ciąża i karmienie piersią.

Jak długo utrzymują się efekty liftingu?

Efekt liftingu uzależniony jest od wybranej metody. I tak po operacyjnym liftingu twarzy pierwsze efekty są widoczne mniej więcej dwa tygodnie od zabiegu, kiedy obrzęk twarzy zaczyna ustępować. Ostateczny i pełny efekt widoczny jest po około 6 miesiącach. Chirurgiczny lifting twarzy jest zabiegiem trwałym, tak więc nie trzeba go powtarzać. Jeśli chodzi o wolumetryczny lifting twarzy efekty widoczne są zaraz po zabiegu, ale utrzymują się nie dłużej niż pół roku. Lifting twarzy przy pomocy nici również zapewnia natychmiastowy efekt, który utrzymuje się około 12 miesięcy.

Przeciętne koszty

I najważniejsze – cena liftingu twarzy. Na jaki wydatek powinniśmy się przygotować? Oczywiście ostateczny koszt liftingu twarzy zależy od kilku czynników. Po pierwsze – kliniki, w jakiej będzie wykonany. Po drugie, od stopnia trudności i zakresu operacji. Po trzecie, wybranej metody. Cena jest zazwyczaj ustalana indywidualnie, po konsultacji z lekarzem i może wahać się od 5 do 20 tysięcy. Mniej zapłacimy za metody nieinwazyjne, gdyż ich efekty są krótkotrwałe. Koszt tradycyjnego liftingu twarzy (przy pomocy skalpela) zawsze będzie wyższy.