Opadające powieki to problem natury estetycznej i zdrowotnej. Odbierają spojrzeniu blask, powodują zaburzenia widzenia, a jednocześnie utrudniają noszenie okularów. Na szczęście dzięki plastyce powiek możesz uporać się z tym dokuczliwym defektem!
Gdy opadające powieki odbierają poczucie atrakcyjności i pewność siebie, dodają lat i smutnego wyglądu, a do tego ograniczają i zaburzają widzenie, warto wykonać plastykę powiek. Zabieg na opadające powieki to skuteczna procedura, która pomaga przywrócić młody wygląd okolic oczu. W przypadku tej operacji ryzyko jest znikome, a efekty są zdecydowanie zadowalające i co ważne – długotrwałe.
Kiedy warto poddać się zabiegowi? Którą metodę wybrać? Podpowiadamy!
Przyczyny opadania powiek
Skóra powiek jest wyjątkowo cienka i delikatna, a przez to bardziej podatna na uszkodzenia i oznaki upływającego czasu. Opadająca powieka to nic innego jak nadmiar skóry, która utraciła swoją jędrność. Stała się zbyt ciężka i przez to jest bardziej wiotka.
Opadające powieki mogą mieć różne przyczyny. Mogą być następstwem niedostatecznej lub nieodpowiedniej pielęgnacji, jak również niekorzystnego działania czynników zewnętrznych.
Za powstanie defektu może też odpowiadać mięsień okrężny oka, dzięki któremu zamykamy i otwieramy powieki. Wraz z wiekiem, na skutek braków kolagenowych oraz witaminowych, tkanki mięśni słabną i tym samym przestają skutecznie utrzymywać powiekę.
Opadające powieki mogą być również spowodowane przez:
- uwarunkowania genetyczne,
- nadmiar skóry na powiece,
- uszkodzenie nerwu okoruchowego,
- uszkodzenie unerwienia gałek ocznych,
- uszkodzenie mięśnia dźwigacza.
Pewne schorzenia mogą także mieć wpływ na powstanie opadających powiek. Są to między innymi cukrzyca, miastenia, jęczmień lub inny problem, który powoduje obrzęk powiek.
Korekcja powieki górnej – kiedy jest potrzebna?
Plastyka powiek górnych to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w obrębie twarzy. Głównym wskazaniem do zabiegu jest nadmiar wiotkiej skóry, którego zlikwidowanie zapewnia korzyści estetyczne, a jednocześnie wyraźnie poprawia jakość i komfort życia.
Z uwagi na specyfikę zabiegu, operacja powiek przeprowadzana jest u osób dojrzałych, zwykle po 35 roku życia. Nie warto decydować się na nią wcześniej. Trzeba pamiętać, że lifting powiek oznacza usunięcie nadmiaru fałdu skórnego wraz z tkanką tłuszczową. To z kolei może prowadzić do osłabienia tkanek tworzących powiekę.
Kiedy warto zdecydować się na korektę powiek? Na pewno wtedy, kiedy opadające powieki utrudniają normalne funkcjonowanie – ograniczają pole widzenia i je zaburzają.
Korekta powiek górnych może być również przeprowadzona w momencie, kiedy defekt ma negatywny wpływ na samopoczucie i komfort psychiczny. Jeśli z powodu opadających powiek straciłaś pewność siebie, co przekłada się na kontakty międzyludzkie, również powinnaś zdecydować się na zabieg.
Metoda tradycyjna
Tradycyjna plastyka powiek, blefaroplastyka, to zabieg z użyciem skalpela. Wykonując odpowiednie (niewielkie) nacięcia, chirurg usuwa nadmiar luźnej skóry i tkanki tłuszczowej.
W przypadku powiek górnych, nacięcie przebiega w naturalnej zmarszczce, zbędna skóra i tłuszcz zostają wycięte, a rana zostaje zszyta cienką nicią.
Jeśli chodzi o powieki dolne, nacięcie zostaje wykonane poniżej brzegu rzęsowego. Jeśli jest taka potrzeba, nacina się przegrodę oczodołową. Skóra zostaje oddzielona, a nadmiar tkanki tłuszczowej usunięty. Na koniec zszywa się ranę.
Zabieg opadających powiek zwykle przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Wtedy, gdy korekta obejmuje powieki górne i dolne, rozważa się znieczulenie ogólne.
Metoda laserowa
Laserowa plastyka powiek górnych lub dolnych to zabieg bez użycia skalpela. Przez to jest mniej inwazyjna niż klasyczna, chirurgiczna operacja powiek. Niestety jest też mniej trwała i skuteczna. Laser może bowiem poprawić skórę tylko w niewielkim stopniu, dlatego zwykle poleca się go osobom z niedużym defektem.
Największą zaletą tej metody jest precyzja i krótki czas rekonwalescencji. Dodatkowo, dzięki temu, że laser dokładnie zamyka naczynia krwionośne, siniaki, obrzęk i opuchlizna są mniejsze niż w przypadku klasycznego zabiegu z wykorzystaniem skalpela.
Koszty korekcji powiek
Cena za plastykę powiek może wynosić od 3000 do 9000 złotych.
Korekta powiek górnych to koszt rzędu około 2900 złotych wzwyż. Za korektę powiek dolnych należy zapłacić od 3700 złotych. Z kolei operacja górnych i dolnych powiek to koszt rzędu od 4500 złotych w górę. Całkowity koszt może wzrosnąć, jeśli operacja będzie odbywać się w znieczuleniu ogólnym.
Cena za plastykę powiek jest zbyt dużym obciążeniem dla domowego budżetu? Skorzystaj z płatności ratalnej (www.mediraty.pl). Dzięki nim Twoje oszczędności pozostaną w nienaruszonym stanie, a operacja poprawiająca komfort życia nie będzie dużym obciążeniem finansowym.
Dzięki MediRatom, który jest pionierem pożyczek medycznych, możesz sfinansować 100% kosztów. Co ważne, nie potrzebujesz przy tym żadnego wkładu własnego. Cała procedura jest krótsza i prostsza niż w banku!
Bibliografia
https://www.mediraty.pl/chirurgia-plastyczna/artykuly/plastyka-powiek-kiedy-jest-najlepszy-moment/
Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.: 22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.
Sprawdź, które kliniki to wykonują