Liposukcja – postępowanie po zabiegu

Liposukcja, czyli odsysanie tłuszczu to popularny zabieg stosowany w medycynie estetycznej w celu poprawy wyglądu sylwetki. Chętnie korzystają z niego zwłaszcza kobiety, chcąc pozbyć się tłuszczu w okolic brzucha czy ud – miejsc, z których szczególnie trudno spala się tkankę tłuszczową. Choć sam zabieg liposukcji nie należy do skomplikowanych, należy pamiętać, że istnieje okres rekonwalescencji, którego bezwzględnie należy przestrzegać, jeżeli chcemy osiągnąć efekty bez powikłań i zagrożenia zdrowia. Jak długo trwa ten okres? Co należy robić, a czego unikać w jego trakcie?

Liposukcja - postępowanie po zabiegu

Tuż po zabiegu liposukcji

Sam zabieg liposukcji trwa jakieś 2 -3 godziny, w zależności od wybranej metody, a pacjentka powinna pozostać w klinice jeszcze jeden dzień po zabiegu. Konieczne jest noszenie specjalnego, elastycznego ubrania przez całą dobę, przez okres 6 tygodni. Takie ubranie zapewnia klinika i można je normalnie prać w pralce. Przez pierwsze dwa tygodnie po zabiegu liposukcji należy unikać jakiegokolwiek wysiłku, unikać zaparć, a także nie stosować leków przeciwbólowych na pusty żołądek, gdyż może to doprowadzić do mdłości i wymiotów. Przez pierwsze trzy tygodnie obowiązuje nas całkowity zakaz palenia papierosów oraz przebywania w jednym pomieszczeniu z osobami palącymi, zakaz częstego spożywania kawy oraz produktów zawierających kofeinę oraz zakaz spożywania alkoholu. Przez tydzień po operacji nie zaleca się także prowadzenia samochodu.

Pielęgnacja miejsc pooperacyjnych

W miejscu, gdzie była wykonana liposukcja, mogą pojawić się zasinienia i obrzęk. Zwykle znikają one po 2 – 3 tygodniach od zabiegu, niemniej u niektórych pacjentek obrzęk utrzymuje się nawet do 6 miesięcy. Oprócz tego w miejscach tych powstaną blizny, które wymagają właściwej pielęgnacji. Taką pielęgnację można rozpocząć po około 10 dniach od zabiegu. Stosujemy preparaty do domowej pielęgnacji ciała dwa razy dziennie przez 3 miesiące. Regularne nakładanie cienkiej warstwy kremu na bliznę pozwoli zapobiec jej zgrubieniu i przerostowi. Ponadto na miejsca, w których powstaną blizny, należy stosować także masaże. Zaleca się rozpocząć je około tydzień po zabiegu liposukcji i kontynuować przez kolejne 2 miesiące, 2 – 3 razy w tygodniu. Najefektywniejsze okażą się masaże limfatyczne, które zniwelują ryzyko powstania nierówności i przyspieszą okres rekonwalescencji.

Inne ważne zalecenia

W okresie rekonwalescencji po zabiegu liposukcji szczególnie ważne jest unikanie wysiłku. Do dwóch miesięcy po zabiegu nie powinno się dźwigać ani przenosić ciężkich przedmiotów. Po upływie dwóch miesięcy można powrócić do pewnych aktywności fizycznych i uprawiania sportu. Wskazane będzie pływanie, bieganie czy gra w tenisa, ale tylko w sytuacji, gdy nie odczuwamy żadnego dyskomfortu w trakcie wykonywania tych czynności. Ponadto przez okres pół roku od zabiegu nie należy wystawiać się na działanie słońca oraz korzystać z solarium. Stosując się ściśle do powyższych zaleceń, możemy mieć pewność, że rekonwalescencja upłynie bez żadnych negatywnych skutków czy powikłań, szybko też ujrzymy upragnione efekty liposukcji w postaci smukłej i jędrnej sylwetki.