Bruksizm – leczenie za pomocą botoksu

Bruksizm to dolegliwość związana z mimowolnym ściskaniem szczęki i zgrzytaniem zębów, najczęściej nieświadomie podczas snu. Nieleczony, może powodować migreny, ból i napięcie karku oraz pleców, a także bolesność mięśni żuchwy i zębów.

Problem bruksizmu może dotyczyć około 8% dorosłych i aż 20% młodzieży i dzieci. Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie są objawy bruksizmu,
  • jakie są sposoby leczenia bruksizmu,
  • jak przebiega leczenie bruksizmu toksyną botulinową, czyli botoksem.

Bruksizm – leczenie za pomocą botoksu

Co to jest bruksizm?

Bruksizmem dziennym lub nocnym nazywamy nadmierną i mimowolną aktywność mięśni żwaczy połączoną z zaciskaniem i zgrzytaniem zębami. Objawy te trudno kontrolować, dlatego niektórzy nie są świadomi, że mają z tym problem, zwłaszcza gdy mamy do czynienia z bruksizmem nocnym.

Bruksizm można rozpoznać po innych objawach, które mu towarzyszą. Przede wszystkim może prowadzić do nadmiernego ścierania szkliwa i koron, osłabienia zębów, odsłonięcia szyjek zębowych, nadwrażliwości zębów, zapalenia przyzębia, a nawet rozchwiania zębów w szczęce.

Nieleczony bruksizm powoduje z czasem zmianę rysów twarzy na skutek przerostu mięśnia żwacza. Można to dostrzec w charakterystycznym poszerzeniu dolnej szczęki i efekcie „kwadratowej twarzy”. Ponadto nocne zgrzytanie zębami powoduje, że po przebudzeniu możemy czuć napięcie mięśni twarzy i karku.

Osobom z bruksizmem często towarzyszą także bóle głowy, bóle karku i pleców, problemy ze słuchem, migreny i zmiany zwyrodnieniowe stawu skroniowo-żuchwowego. Obserwuje się charakterystyczne przeskakiwanie żuchwy z trzaskami. Przyczyny tego schorzenia najczęściej związane są z nadmiernym stresem i wadami zgryzu, rzadziej z przyjmowaniem środków odurzających lub nadmiernej ilości kofeiny.

Tradycyjne metody leczenia bruksizmu

Bruksizm można leczyć na kilka sposobów. Jeżeli zostanie zdiagnozowany w czasie wizyty stomatologicznej, lekarz może zaproponować wykonanie specjalnej szyny relaksacyjnej. Jest ona robiona indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie odcisku zębów, aby mogła idealnie do nich przylegać.

Szynę relaksacyjną stosuje się wyłącznie do snu, aby chroniła przed nieświadomym zaciskaniem szczęki i zgrzytaniem zębami podczas snu. Nakładki relaksacyjne przynoszą szybkie efekty, trzeba jednak pamiętać, że jest to raczej leczenie objawowe, nie usuwa natomiast przyczyny choroby.

Niejednokrotnie konieczna jest konsultacja z neurologiem, psychoterapeutą, psychiatrą czy fizjoterapeutą, w zależności od tego, co leży u podłoża schorzenia.

Fizjoterapia stomatologiczna to leczenie zachowawcze wymagające czasu. Obejmuje terapię mięśniową, pozwalającą rozluźnić mięśnie w obszarze stawu skroniowo-żuchwowego i mięśni żwaczy.

Techniki relaksacyjne i regularne ćwiczenia pomagają zmniejszyć napięcie mięśniowe, a co za tym idzie, zmniejszyć objawy bruksizmu. Wymaga to jednak cierpliwości oraz sumiennego stosowania się do zaleceń fizjoterapeuty, w przeciwnym razie objawy powrócą.

Jeżeli bruksizm ma podłoże psychologiczne, warto wprowadzić do leczenia psychoterapię. Pomoże ona uporać się z silnymi emocjami i stresem, będącymi przyczyną nadmiernego napięcia mięśniowego. Oprócz tego psychoterapeuta pokaże skuteczne techniki radzenia sobie ze stresem, dzięki czemu bruksizm nie powróci.

Sama psychoterapia jest jednak rozwiązaniem czasochłonnym, dlatego jeśli stan zębów wymaga szybkiej reakcji, warto połączyć ją z zabiegiem botoksu na bruksizm.

Botoks jako nowoczesna metoda leczenia bruksizmu

Leczenie bruksizmu przy pomocy toksyny botulinowej to innowacyjna metoda, która zyskuje coraz większą popularność wśród pacjentów i specjalistów z zakresu medycyny estetycznej.

Toksynę botulinową pozyskuje się jako białko toksyny wytwarzanej przez bakterie Clostridium botulinum. Toksyna botulinowa blokuje przepływ impulsu nerwowego i w ten sposób tymczasowo osłabia mięśnie żwaczy, co przyczynia się do redukcji zgrzytania zębami i ich zaciskania.

Jak wygląda zabieg leczenia bruksizmu botoksem?

Leczenie botoksem wymaga wcześniejszej konsultacji z lekarzem, który oceni stan zdrowia pacjenta i ustali odpowiednią dawkę toksyny botulinowej oraz miejsca jej wstrzyknięcia. Sam zabieg trwa jakieś 15 minut. Wykonywany jest bez znieczulenia przez lekarza medycyny estetycznej.

Po zdezynfekowaniu lekarz podaje botoks w wybrane wcześniej miejsca przy pomocy cienkiej igły. W przypadku bruksizmu botoks wstrzykiwany jest w mięśnie żwaczy zlokalizowane w obrębie stawu skroniowo-żuchwowego, w kącie żuchwy, na wysokości ucha. Wykonuje się trzy ukłucia na każdą stronę.

Zabieg jest bezbolesny, odczuwalne są jedynie lekkie uczucie ukłucia i delikatne rozpieranie. W miejscu nakłucia może wystąpić małe zaczerwienienie, które zwykle znika po około jednej godzinie od zabiegu.

Przeczytaj także: Leczenie napięciowych bólów głowy i migren botoksem

Skuteczność i bezpieczeństwo botoksu w leczeniu bruksizmu

Pierwsze efekty zastosowania botoksu na bruksizm są widoczne zwykle 2-3 dni po zabiegu. Można już wtedy dostrzec zmiany takie, jak zmniejszenie porannego bólu głowy, napięcia mięśni szyi czy zmniejszenie częstotliwości zaciskania zębów.

Pełen rezultat zabiegu staje się widoczny po około 2 tygodniach i utrzymuje się około 6 do 8 miesięcy. Efekt estetyczny w postaci wyszczuplenia i złagodzenia rysów twarzy staje się widoczny po 4-6 tygodniach od zabiegu. Co istotne, zabieg nie wymaga żadnej rekonwalescencji.

Możliwe skutki uboczne i przeciwwskazania

Chociaż zabieg z użyciem toksyny botulinowej jest nieinwazyjny, mogą po nim wystąpić pewne skutki uboczne w pierwszych dniach działania preparatu. Oto niektóre z nich:

  • bóle głowy,
  • objawy grypopodobne,
  • zasinienie i ból w miejscu podania botoksu.

Przeciwwskazania do zabiegów z wykorzystaniem botoksu to:

  • ciąża i karmienie piersią,
  • alergia na toksynę botulinową typu A,
  • przyjmowanie antybiotyków aminoglikozydowych,
  • choroby płytek nerwowo-mięśniowych,
  • stany zapalne na skórze w miejscu, w którym ma być wykonany zabieg,
  • miejscowe infekcje skóry.
  • choroby autoimmunologiczne.

Koszt leczenia bruksizmu botoksem

Leczenie bruksizmu przy pomocy toksyny botulinowej to koszt zaczynający się od 1500 złotych. Dokładna cena zabiegu podawana jest po indywidualnej konsultacji z pacjentem. Dla niejednej osoby nie jest to mała kwota, jednak skuteczność i nieinwazyjność zabiegu sprawiają, że warto się mu poddać. Aby szybko i bezpiecznie uzyskać środki na zabieg, skorzystaj już dziś z oferty MediRaty!


Dowiedz się więcej i zamów finansowanie pod nr tel.:  22 266 83 70 (pon.-pt. 8-20, sob. 9-14) lub przez FORMULARZ.

Sprawdź, które kliniki to wykonują